Nemrut Dağı eteklerinde üretilen domateslerin tıpkısı kısmı kurutularak ihraç edilecek

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Nemrut Dağı eteklerindeki eli nimetli arazilerde üretilen domateslerin benzeri kısmı, kurutularak ihraç edilecek.

Bölgedeki tarlalarda tarım işçileri yoluyla toplanarak sepetlere konulan domatesler, kamyonetlerle ekinci Behçet Bilici’nin Tatvan’ın Karşıyaka Mahallesi’nde oluşturduğu kurutma alanına getiriliyor.

Domates kurutma çalışmalarını inceleyen İl Ekincilik ve Orman Müdürü Rıfat Polat, gazetecilere, sofralık domatesin, haddinden fazla sayıda ciddi ürünün yetiştirildiği Bitlis’te esas ürünler arasında düz almaya başladığını söyledi.

Kentte 26 bin dekar alanda 208 bin titrem sofralık domates üretimiyle bu sene da Şarki ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde önceki tam kayran aldıklarını bildiren Çelik, şöyle konuştu:

“Domatesin tarımsal hasıla anlamında ilimize iri katkısı oluyor. 208 bin ton domatesimizin ilimize mülhak değeri yaklaşık 832 milyon liradır. Bitlis’te sofralığının birlikte endüstri tipi domates yetiştiriciliği de çokça koskocaman. Endüstri tipi domateslerimizi sınai uran tesisimiz olmadığı amacıyla yaş sebze adına Türkiye’nin 80 vilayetine, Irak ve Suriye pazarlarına yeryüzü etmekteydik. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve yer müdürlüğü yerine bu üretimlere şüphesiz tıpkısı munzam derece sağlarız, ürünlerimizi nısıf yahut bütün mamule dönüştürürüz diye niteleyerek düşündük ve kurutmalık domates sektörüne üstelik girmeye başladık.”

Bu sene kurutmalık domates üretimine ağırlık verdiklerini aktaran Çelik, “Burada 250 bin metrekarede sergimizi açtık. Bu alanda ürettiğimiz 208 bin titrem domatesin 7 bin tonunu kurutmalık olarak değerlendireceğiz. Bu de 700 tona tekabül ediyor. İklimimiz domates kurutmaya haddinden fazla uygun. Domatesler ikiye bölünerek tuzlanıyor. Cenup ikliminde domatesler 6-7 günde kururken bizde 8-10 günü bulabiliyor. Saf kuruma yöntemi ürünün kalitesini üstelik artırıyor. Kuruttuğumuz domatesleri Iye Bölgesi’nden nida ettiğimiz hisse senedi insanlarına satacağız. Onlar bile endüstriyel işlemlerin ardından ürünleri Almanya ve Hollanda’ya, gün batısı ülkelerine, Amerika Kıtası’na ve Kanada’ya gönderecekler.” diye konuştu.

Gelecek yıldan itibaren Bitlis’i direkt ihracat noktası yapmayı hedeflediklerini anlatan Çelik, kurutulmuş domatesin Avrupa pazarında fiyatının 5 ila 20 dolar beyninde değiştiğini rapor etti.

Amaçlarının dış ahzüita hatırlamak olduğunu kaydeden Çelik, “Burada şu zaman 250’den çok iştirakçi istihdam ediliyor. 26 bin dekarlık domates istihsal alanında sezon süresince 7-8 bin civarında sezonluk işçi çalışıyor. Bu alanlardaki üretimler hem ilimize haddinden fazla eke ayar katmakta hem dahi atıl gelişim gününün istihdam edilmesine iri yarar sağlamaktadır.” dedi.

Share: