Nevşehir politika: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki heyet, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi namına Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyeti, güne hamam gelgel balon uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine sadık Çavuşin köyünden havalanan hamam gelgel balonuna binen yıldız bilimi, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Balon gezisinde heyete eşlik eden Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı ve Trabzon Mebus Salih Cora, seyahat öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya arasında tarihsel bağlar vardır. Kültürel, ekonomik ve sosyal ilgiler berenarı güçlüdür. Biz de parlamenter diplomasiye önem çevirmek namına bu heyetlerle gelişigüzel diyaloglarımızı henüz de ilave gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini parçalanmamış destekleyen benzeri ülkedir. Seçkin geçen çevrim tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye beyninde ciddi işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Aykırı ticaret hacmimiz şu anda 8,5 milyar dolar civarındadır. 20 yıllık misyon perspektifimizde bunu 15 milyar dolara fark etmek var” dedi.

“Hele bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’bile oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine aktarma fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele Romanya’nın Türkiye’dahi değişik ayrımlı illerde gönüllü konsolosları var. Bunlardan birisi üstelik Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Gönüllü Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e benzeri ziyaret gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle sonuç yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye kilolu manada ayrımsız gezgin akını var. Bu turizmden Nevşehir’in dahi müspet yönde etkilenmesini heves ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Gurubu Başkanı ve Içtimai Demokrat Tümen Saylav Nicolae Georgescu birlikte, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu kendisine Türkiye’birlikte aynı dizi film çalışmalarda bulunduk. Hele Dışişleri Bakanı ile görüştük ve ziyaret çok liyakatli geçti. Bugün dahi Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e dahi teşekkür ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde daha dahi yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile alay malay şu dakika Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan artık turist çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin mühim kuma olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyetini Kapadokya’de ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki arkadaş müttefik ve stratejik kuma. Ülfet olgusu ile alay malay antlaşma geçirince birlik ve iletişimle beraber daha dahi güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız rastgele iki ülke yerine pir peki” diye konuştu. – NEVŞEHİR

Share: