Niğde Elması Yetersiz Dışına İhraç Ediliyor

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

Elma üretiminde yer iri paya sahip kentlerden Niğde’da, hasadı yapılan elmalar elverişsiz dışına ihraç ediliyor. Niğde Elma Üreticileri Temas Başkanı Atilla Kaplan, “İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Arap ülkelerinin yanında Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve hoş koku anlamında iddialı tıpkı iliz Türkiye genelinde” dedi.

Elma üretiminin koskocaman merkezlerinden Niğde’bile elma hasadı başladı. Niğde Elma Üreticileri Irtibat Başkanı Atilla Kaplan, ağustos ayı içerisinde başlayan elma hasadının ekim ayının sonuna kadar devam edeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Niğde bölgesinde çıktı Gala, Golden, Skarlet kabil elma çeşitlerimiz bulunmakta. Türkiye, dünyada elma üretiminde 4 milyon 500 bin titrem üretimle 3’üncü sırada saha alıyor. Niğde ise elma fidanı bakımından Türkiye’üstelik bir numara, üretimde Türkiye’üstelik ikinci sırada” dedi.

“TÜRKİYE ELMA ÜRETİMDE 3’ÜNCÜ SIRADA”

Ülke olarak kestirmece 4 milyon 500 bin titrem elma üretimi yapıyoruz. Çin, MEMLUK, Türkiye, Polonya, İtalya ve Hindistan üzere ülkeler benzeri üretimine topluluk. Ülke olarak ürettiğimiz 4 milyon 500 bin titrem elma üretiminin içerisinde ihracatımız çok fazla değil. Niğde’de elma üretimimiz kullanılmamış bahçelerin kurulmasıyla artıyor, sabık yıl 552 bin ton TÜİK verilerine göre. Ama bu yıl rekolte beklentimiz 600 bin titrem civarında. Devletimizin bostan kurulumu tesislerine verdiği destekler var amma üretimimiz üstelik arttı ve bunu ihraç etmemiz lazım ve bunun içinde ihracatın desteklenmesini bekliyoruz. Ülkemizde elma üretiminde Niğde dikme sayısına baktığımız da evvel tam vadi alırken, üretimde ise Isparta ilinden sonra ikinci tam kayran alıyor.  Dış pazarın istediği elmaları tığ Niğde’bile birinci sınıf tıpkı şekilde üretmeye devam ediyoruz. Bunun tanıtımını bereketli yapıp bunun desteğini dolgunca yapılırsa hem devletimizin kazanması açısından hem birlikte tığ üreticilerin kazanması açısından akıbet aşama mefret bizim üzere.

“NİĞDE ELMASI YETERSIZ DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR”

İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Fellah ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve hoş koku anlamında iddialı bire bir iliz Türkiye genelinde. İlimizde üretilen elmalar daraç dışına gönderiliyor. Yüksek birinci sınıf elma üretimi yapmamızdan âlem ilimizde üretilen elmaların çoğunluğu güçlükle dışına ayrımlı noktalara ilimizdeki elmaları pazarlıyoruz.”

Niğde’nin Borak ilçesine merbut Çukurkuyu kasabasında 2 bin 200 dekarlık alanda elma üretimi fail SAS Tarım İşletme Müdürü Muhammet Kodo üstelik “Elma bahçemizde 4 nev elma bulunmakta. Şu anda kırmızı Skarlet ve Golden elma çeşitlerimizin hasadını yapıyoruz. Bu sene 2 bin 200 dekar elma bahçemizde kısaca 8 bin ile 10 bin titrem arasında rekolte bekliyoruz. Ürettiğimiz elmalar Hindistan, Irak, Suriye ve Gündüz Feneri ülkelerine ihraç ediyoruz. Elma bahçemizde kısaca 500 iştirakçi çalışmakta olup elma hasadımız ilk teşrin ayının sonuna büyüklüğünde devam ediyor” dedi.Share: