Niğde’de 80 yaşındaki Rüstem Kaplan, 38 yıldır özveriyle muhtarlık yapıyor

Niğde’dahi zihayat 80 yaşındaki Rüstem Kaplan, ilk kez 1984 yılında seçildiği Eskisaray Mahallesi muhtarlığını ilerleyici yaşına rağmen yorulmadan sürdürüyor.

Kent merkezindeki sunma çarkıt mahallelerden, tahminî 2 bin 500 nüfuslu Eskisaray’a 38 sene ilk kocabaşı seçilen Kaplan, önce günkü azimle görevini yapıyor.

1904 yılında inşa edilen tarihi konaktaki evini bire bir zamanda muhtarlık namına kullanan Kaplan, müterakki yaşına karşın elinden geldiği büyüklüğünde mahallelinin herhangi bir makule ihtiyacına yetişmeye çalışıyor.

Kaplan, AA muhabirine, 1984’te rahmetli Turgut Özal başbakanlığa seçildiğinde, kendisinin birlikte muhtarlığa seçildiğini söyledi.

Görevini 1924’ten beri muhtarlık eden cet ile oğlundan devraldığını belirten Kaplan, seçimi 7 oy farkla kazandığını aktardı.

Kaplan, seçimlerde mahallelinin gelişigüzel işine koşacağına, kaşe ve evrak parası almayacağına dair vaatlerde bulunduğunu anlatarak, “Zavallı, ensesi kalın, çocuk fark etmedim. Kapım gece gündüz herkese kilitsiz küreksiz. Muhtarlığı geçmiş kazandığımda 6 liralık maaşım vardı. Esen olsun bu hükümet maaşımızı asgari ücret yaptı, çalışıyoruz. Niğde’nin arz sakat mahallesi Eskisaray. Burada doğdum, Selanik muhaciriyim. Babam oradan bekar gelmiş.” ifadelerini kullandı.

Ramazan ayında hayırseverlerin katkısıyla mahalle halkına bindi olmaya çalıştığını dile getiren Kaplan, şöyle konuştu:

“Tanrı razı olsun zenginler yiyecek ve servet getiriyor. Alay Malay başlık kapı geziyor, dağıtıyoruz. Ramazanda besin kolisi hariç kestirmece 100 bin teklik dağıtırım. Burada esenlik ocağında aynı doktorumuz vardı. Her sene 10 bin liralık getirirdi. Denizli’ye atama oldu ama oradan bibi mülk gönderir, ‘muhtarım sen fakiri biliyorsun’ diyerek. Kurbanda de vücut geliyor. İhtiyaç sahiplerinin listesi var, telefon ediyorum geliyorlar, yurttaş da başında duruyor, yardımımızı dağıtıyoruz.”

Kaplan, seçkin seçimde namına rakipler çıktığını ancak kazanamadıklarını vurgulayarak, sağlığı el verdiği sürece görevine devam edeceğini, mahallelinin birlikte görüşünün bu yönde olduğunu dile getirdi.

“Fakirin fukaranın babası. Özlük yemez, ihtiyacı olanlara dağıtır”

İlerlemiş yaşına rağmen faal sâdır Kaplan, “Yoğurttan, peynirden tek ayrılmam, yemeden duramam. Tereyağı, zeytinyağı, apayrı yağ kullanmam. Sağlığımı onlara borçluyum, tıpkı da akman havaya. Yaylada hanımla bu arada 500 koyunu sağar, yoğurt yapardık.” dedi.

Kaplan, muhtarlığı çokça sevdiğini belirterek, vatandaşlara bakım etmekten gelgel duyduğunu anlattı.

Mahalle sakinlerine kamu kurumlarındaki işlerinde birlikte apotr olduğuna dikkati çekici Kaplan, “Hangi işleri varsa, toplumsal yardımlaşmaya, belediyeye, valiliğe onlarla beraber giderim. Vatandaşın hakkını ararım. Bilfarz fakirin çocuğu okula gidiyor, kitabı kalemi bulunmayan, ona yardımcı olurum. Vatandaşın evrakı dirimsel, ararım, evine kadar bırakırım. Hakeza hizmet yaparım. Doğrusu bakım etmezsen mutluluk duyamazsın.” diye niteleyerek konuştu.

Kaplan, tahminî 30 sene hayvancılıkla uğraştığını, peşi sıra da ayrıntılı yıllar bakkallık yaptığını belirterek, imdi parçalanmamış zamanını muhtarlığa ayırdığını sözlerine ekledi.

Mahalle sakinlerinden Yengi Onaran (70) da muhtarın haddinden fazla bereketli biri olduğunu anlatarak, “Kendisinden memnunuz, keşki Cenabıhak daha çok hayat verse de elan aşkın görev yapsa. Fakirin fukaranın babası. Zat yemez, ihtiyacı olanlara dağıtır.” dedi.

Abdülkerim Dayan (62) ise muhtarı haddinden fazla bir vakitler beri tanıdığını aktararak, “Tıpkı âdem 40 yıl muhtarlık yapıyorsa geçmek ki ulus ondan razıdır. Çokça memnunuz. İyi olmasaydı ben görüş vermezdim.” ifadelerini kullandı.

Gamze Çakırdoğan (29) ise Rüstem amcanın mahallelinin sorunlarını çözdüğünü ve herkese havari olmaya çalıştığını dile getirdi.

Share: