Niğde’de kuru fasulye ve barbunyada 65 bin titrem rekolte bekleniyor

Ark fasulye ve barbunya üretiminde Türkiye’de önceki tam saha düz Niğde’de, bu yıl tahminî 65 bin titrem rekolte bekleniyor.

Türkiye’de cılız fasulye üretiminin yüzdelik 23’ünü, barbunyanın ise yüzdelik 70’ini karşılayan kentte, hasat sezonu başladı.

Niğde Tarım Odası Başkanı Iye Kavşak, AA muhabirine, zayıf fasulye üretiminde Niğde’nin önceki tam saha aldığını söyledi.

Gaga, üretimde sabık yıla göre az bile olsa düşüş beklediklerini belirterek, üreticiler beyninde tahıl ürünlerine yönelenler olduğunu rapor etti.

Bu yıl kısaca 180 bin dekar alanda fasulye ekimi olduğuna değinen Kenar, şunları kaydetti:

“Güzeşte yıla göre yine üretimde birinci tam olacağımızı düşünüyoruz. Kıymet beklentimizin altında kaldı. Geçtiğimiz yıla göre az buçuk daha üretim maliyetlerinin altında seyrediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde fiyatların yukarı çıktığını göreceğiz. Rekoltemiz geçtiğimiz yıl kısaca 75 bin tondu. Bu sene bile rekoltenin 60-65 bin titrem civarında olacağını düşünüyoruz.”

Temelli fasulye ekilen arazilerde zamanla verimin azaldığına dikkati çekici Uç, bu nedenle çiftçilerin tıpkı bölümünün bundan sonra buğday, arpa kabilinden hububat ürünlerini ektiğini anlattı.

Ağız, seneye fasulye üretiminin gene artacağını düşündüklerini dile getirerek, ” Herhangi Bir yıl olduğu kabil gine bu sene kalitemiz güzel. Bölgemiz 1300 rakımda, burada yetiştiği üzere iz lezzetli ve içimli oluyor. O yüzden Niğde’de, Türkiye çapında tutulan benzeri fasulyemiz var. Niğde olarak barbunyada bile birinci sıradayız. Türkiye’de üretimin yüzdelik 70’i Niğde bölgesinden karşılanıyor. Barbunya çıktı Ovacık, Yeşilova, Uluağaç, Çavdarlı ve Çamardı bölgesinde üretiliyor. Fasulye rekoltesinin süresince barbunya de var.” diyerek konuştu.

Yeşilova köyünde 86 dekarda fasulye üreten Hasan Günaydın birlikte temmuz ağustos döneminde oluşan şule farkının verime olumsuz yansıdığına belen etti.

Ovacık köyünde barbunya üretimi işleyen Ayhan Duygun dahi “Bu sene sıcaklardan belde barbunyanın boyutu biraz amiyane olacak. Sıcaklardan ufuk im acul gelişti.” ifadesini kullandı.

Share: