Niğde’de öğrencilere hareket konferansı verildi

Niğde’dahi öğrencilere hareket konferansı verildi

NİĞDE – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde lise öğrencilerine müteveccih, “Zelzele ve Niğde’nin Depremselliği Konferansı” düzenlendi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Akil, Ömer Halisdemir Kongre ve Firez Merkezi’nde ortaöğretim öğrencilerine müteveccih düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Üniversitenin afetin evvel anından itibaren arkalama ve destekleri Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine konfirmasyon ettiğini tamlayan Akil, yardımların depremzedelere sorunsuz şekilde ulaştığını anlattı. Aptal, üniversiteye sadık misafir evleri ve kampüste meydan kayran öğrenci yurtlarının depremzedelere tahsis edildiğini aktararak, şunları söyledi:

“Üniversitemizin parçalanmamış yönetimsel ve akademik birimleri, yer sarsıntısı bölgeleri ve depremzede misafirlerimiz için seferber edildi. Çalışmalarımız ve psikososyal desteklerimiz mütemadi sürüyor. Zelzele, maalesef ülkemizin aynı gerçeği. Depreme karşı almamız müstelzim önlemlerin başında, ilmî yöntemlerle dayanak etüdü yaparak elde ettiğimiz verilere göre dimdik ve dayanabilen yapılar inşa etmek geliyor. Bu konuda yapılacak araştırma, ihya çalışmaları büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede üniversitedeki akademisyenlerimiz, şehrimize ve ülkemize temas tür katkıyı yapmaya açıktır.”

Darülfünun bünyesindeki Afet Eğitim ve Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Korkanç bile vadi seçimi, yapı tasarımı, üretimi ve denetimine kadar olan sürecin yeterince ferah kurgulanmamasının depremlerde büyük hasara hastalık olduğunu vurguladı.

Son yıllarda bu konularda çok yüce adımlar atıldığına dikkati çekici Korkanç, “Afetlere hazırlıkta toplumun gelişigüzel kesiminin bilgilenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda ululuk, bireyler, sivil topluluk kuruluşları ayrımlı roller alabilir ve birbirleriyle kolektif çalışabilir. Bu çerçevede evvel toplumumuzun geleceği olan siz öğrencileri, bilgi vermeyi seçtik. Bu çerçevede hepimize şişman işler düştüğünü unutmamak geçişsiz. Sizlere güvenimiz tamam.” diye konuştu.

Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Akademisyen Doç. Dr. Alper Yavuz birlikte öğrencilere Türkiye’nin yer bilimsel yapısı, depremin zahir olduğu ve neler yapılması gerektiği için lokma yaptı.

Konferans, ferda da ortaokul öğrencilerine müteveccih düzenlenecek.

Share: