Nilüfer’de kadınlar şiddete karşı yürüdü

Nilüfer’birlikte kadınlar şiddete karşı yürüdü

BURSA – Nilüfer’bile kadınlar, 25 Kasım Kadına Müteveccih Şiddetli Arsıulusal Savaş Günü’nde kadına yönelik cinayet, çabukluk, taciz ve tecavüzlere alın yürüyüş gerçekleştirdi.

Nilüfer’bile kadınlar, seçkin yıl olduğu gibi bu sene üstelik kadınların maruz kaldığı kıya, yol, taciz, tecavüze cebin seslerini duyurdu. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Site Konseyi Eş Meclisi organizasyonuyla bir araya gelen kadınlar, Fatih Şehriyâr Mehmet Bulvarı’nda Nilüfer Şehir Konseyi önünden Cumhuriyet Altını Meydanı’na kadar yürüdü. 25 Teşrinisani Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Savaşım Günü’ndeki yürüyüşte sloganlar atan kadınlara Suriyeli ve Ukraynalı kadın sığınmacılar de destek verdi. Yürüyüşün peşi sıra Cumhuriyet Altını Meydanı’nda matbuat açıklaması yapan Nilüfer Şehir Konseyi Eş Meclisi Başkanı Serpil Altun, patriarkal sistemde sokakta, evde, okulda, aksiyon durumunda, bilcümle hayat alanlarında kadınların el altına alındığını, karı bedeni ve emeği üstünde eş şiddetinin değme güzeşte ahit arttığını söyledi. Kadınların konuşu ve içtimai alanda maruz kaldığı şiddete değinen Altun, 2022 yılı daha bitmeden 346 kadının şiddete uğrayarak katledildiğini söyledi. Altun, verilerine ulaşılamayan yüzlerce dalavereli ahiret yolculuğu, taciz, istismar olduğunu da sözlerine ekledi.

Hayatta kalma mücadelesi veren kadınlar ve kollar için ayrımsız araya geldiklerini tamlayan Nilüfer Uray Başbuğ Yardımcısı Dr. Sibel Özer birlikte, “Dünyanın seçme durumunda bir mücadeleyi veren parçalanmamış kadınlar kendisine sınırları aşıyor, kendimiz ve birbirimiz için uğraş ediyor, avrat dayanışması eksen tanımaz diye haykırıyoruz” dedi.

Kadınların birbirinden kırıcı aldığını ifade eden Özer, “Zira bağlanak olduğumuzda aşamadığımız engeller, yıkamayacağımız tabular yok. Umutsuzluğa kapıldığımız seçme anda bu kalabalığımızı hatırlıyor ve daha dahi güçleniyoruz. Dünyanın rastgele yerindeki kadınlar kadar tıpkısı acılardan, bir korkulardan geçtik. Ukrayna’dan İran’a, Şili’den Suriye’ye hayatları ve hakları amacıyla mücadele eden dünyanın yekpare kadınlarına selam olsun” şeklinde konuştu.

Bursa Ukraynalılar Derneği Komutan Yardımcısı Yana Erdoğan de, Ukrayna’bile yaşanan durumu ve savaşın sefer açtığı sorunları dile getirerek, “Savaşı genelde eş başlatır, avrat bitirir” dedi. Erdoğan, “Sizler, bizim sorunlarımıza eş oldunuz. Biz birlikte sizin dertlerinize katılmak üzere buradayız” diyerek konuştu.

Suriyeli Fellande Dokhan dahi, şiddetin seçkin türlüsüne karşı uğraş etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Tığ, birçok farklı kültüre, dine, dile mensup olmamıza karşın taraf yanayız. Kafamızdaki sınırları kaldırdığımızda elan özgür ve sulh kırcı ayrımsız acun bizim olacaktır” dedi.

Yürüyüşe Nilüfer Belediye Başkanı Toygar Yiğitlik’in eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet, Nilüfer Belediye Başbuğ Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Nilüfer Şehremaneti Meclisi’nin avrat üyeleri, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ve çok sayıda kadın katıldı.

Share: