Nüzullü ‘Dost’un evi, Meclis

ISPARTA’üstelik kürekle beline vurulması sonucu eğin ayakları felç olan nakız cinsi köpeğin bakımını, Ankara’da ameliyat edilerek örümcek takılmasının peşi sıra Türkiye Nazik Budun Meclisi (TBMM) Siper Ofis Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı verilen, özel günlerde derece ve ceket giydirilip, kravat takılan kapik, Divan’in maskotu oldu.

Kırma cinsi köpek, yaklaşık 3 yıl önce Isparta’bile kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Arka ayakları felç olan köpeğin ilk tedavisi, Burdur’de Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Ongun Çal yoluyla yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’birlikte daha gani otama görmesi üzere TBMM Koruma Kat Başkanlığı’nda fariza fail polis memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den yardım istedi. Ankara’ya getirilen köpek, klinikte cerrahi müdahale edilirken, üst ayaklarına yürüteç takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, daha sonraları köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Özel Çeşit Müdürlüğü’nün eş çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Dulda Daire Başkanlığı’ndaki değişik polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Sedir’te Himaye Daire Başkanlığı’ndaki bomba kontrol köpekleri ile birlikte hayatiyetli ‘Dost’ adını verdikleri köpekle gelişigüzel periyot hususi adına ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Sedir yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Divan personeli de deste gösteriyor. Milli bayramlarda ve ara sıra hususi günlerde evre ve ceket giydirilip, kravat takılarak objektife gurur verdirilen ‘Dost’, Sedir’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un üzücü hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 sene ilk Isparta’üstelik ayrımsız kişi marifetiyle beline kürekle vurularak damla mevdu. Henüz sonraları apayrı bire bir vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Ongun Çal aracılığıyla himayeye alınıyor. Ongun hocamız bize ‘yardımcı olur musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık fakat ‘Dost’ yürüyemedi. Elan sonraları tığ fizik tedavi süresince kendimiz alakadar olmak istedik. Bize geldi köpek. Divan’te gezerken dahi vekillerimiz gördüler, hikayesini birlikte öğrenince destek olmak istediler. Milletvekillerimiz yardımıyla ‘Dost’, bozuk sağlığına kavuşması üzere İstanbul’da alil hayvanlara hikmet otama uygulayıcı bir merkeze gönderildi ancak tedaviye yanıt alınamadı. Divan’te hayvan hakları siper kanununun görüşüldüğü Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri durumu Meclis başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Meclis başkanımız birlikte ‘Dost’un TBMM aracılığıyla sahiplenmesine onay verdi” diye niteleyerek konuştu. ‘ÖZEL MAMA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Sedir yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Dost’ şimdi Sedir’teki evinde, komşusu olan 3 bomba arama köpeğimiz ile alay malay yaşamını sürdürüyor. Sair köpekler ile alay malay dışarıda gezintiye çıkıyor. Biz onun üzere özel abla hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem yekpare Divan personeli çok seviyor, hem de Divan’e gelen ziyaretçiler onu haddinden fazla seviyor” dedi.

Share: