Okuldaki boş ayn, öğrenciler için ‘Hayal’ odasına dönüştürüldü

– Okuldaki abes boşluk, öğrenciler amacıyla ‘Sahne’ odasına dönüştürüldü

BİNGÖL – Bingöl merkeze sadık Güveçli Köyü İlkokulunda kâin ve metruk yersiz delik, öğretmenler ve personelin çabalarıyla öğrenciler üzere ‘Hayalet’ odasına dönüştürüldü. Öğrenciler, aynı öğüt saati boyunca bu odaya girerek hayallerini ve hedeflerini kağıda döküyor.

Bingöl merkeze vabeste Güveçli İlk ve Ortaokulundaki sarıklı ve personel, öğrencilerin hayallerini ve hedeflerini elan rahat düşünmelerini seçmek amacıyla, okuldaki metruk bir bölümü ‘Fon’ odasına dönüştürdü. Herhangi Bir devir öğrencilerin tıpkı kısmı, öğretmenlerinden 40 dakikalık benzeri ibret saati süresince cevaz alarak hayal odasına gidip, düşüncelerini, hayallerini ve hedeflerini kağıda aktarıyor. Kağıda aktarılan hayaller veya hedefler, okul müdürü ile rehber öğretmeni aracılığıyla okunarak imkanlar dahilinde gerçekleştirilecek.

Fon odasını kentte sunulan ayrımsız seminerde dinledikten sonraları dönüştürdüklerini tamlayan Güveçli Köyü İlk ve Ortaokulu Müdürü Saim Şimşekli Fener, benzer örneğinin Japonya’dahi da olduğunu söyledi. Çakar, “Hayaller sınır tanımaz sloganıyla bu odamızı açtık. Henüz önceki abes tıpkısı odaydı, bunu değerlendirmeye çalıştık. Bingöl’bile aynı seminer vardı, anonsör bize şunu anlatmıştı Japonya’daki örnekten bahsetti. Japonya’dahi öğrenciler aynı saatlik düşünme alanları varmış, füru benzeri saatlik hatır zarfında kendilerini elan abat hissediyorlarmış. Dallar düşünüyor, hayal kuruyor ve hayallerinin peşi sıra gezmek amacıyla bile çaba harcama ediyor. Oradan esinlenerek bizler üstelik bu tayf odasını oluşturduk” dedi.

Öğrencilerin bu odada 40 an süresince rahat aynı şekilde düşündüğünü, hayalet kurduğunu ifade eden Şimşekli Fener, “Amacımız, çocukların manzara kurmalarına, düşünmelerine yardım seçmek ve benzeri farkındalık bina etmek. Tıpkısı farkındalık oluşturarak bir öğüt saati boyunca, 40 dakikalık ayrımsız süreçte öğrencilerimiz bu görüntü odasına geliyor, füru bu süreçte düşünüyor, görüntü kuruyor. Hayallerini isteyen yavru, onu kağıda aktarır. İstemeyen da aktarmayabilir. Bunu kendilerinin müstakil iradelerine bırakıyoruz. Kağıtları topluyoruz, önce ekol müdürü olarak kendim okuyorum, akabinde delil öğretmenimizle bunu değerlendiriyoruz, eğer bizim elimizden gelen aynı kapı varsa yardımcı oluyoruz” diyerek konuştu.

“Hayal odasında hayallerimizi kağıda aktarıyoruz”

Okuldaki boş odanın kendileri amacıyla pir ayrımsız alana dönüştüğünü ve içindekileri kağıda döktüğünü anlatan öğrencilerden Ceren Argunağa, “Öğretmenimizden tıpkısı süre müsaade alıyoruz. 40 dakikalık bir sürede, bu odada hayallerimizi kağıda yazıyoruz. İçimizde olan herhangi bir şeyi kağıda döküyoruz. Okulumuzda kâin boş odayı öğretmenlerimiz değerlendirerek bizlere iyicene ayrımsız kayran yaptılar. Bundan çevre başmuallim ve öğretmenlerimize teşekkürname ediyorum. Bende hedefimi ve hayalimi yazdım. İlerdeki hedefim doktor almak ve insanlara yararımın dokunması” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerine kaynak için teşekkürname fail öğrencilerden Hamza Arıkboğa da “Bu oda ilkin yersiz tıpkı odaydı, müdürümüz ve öğretmenlerimiz bu odayı fena hâlde bire bir yere çevirdi ve hayalet odası yaptı. Bu tayf odasına gelerek düşüncelerimizi kağıda aktarıyoruz. Mesela gelecekteki fikirlerimizi kağıda aktararak, hayallerimizin peşi sıra her an aynı amaca ulaşıyoruz” dedi.

Share: