Ömer Fethi Gürer’den, ‘Plastik Atık’ Uyarısı: “Tedbir Alınmazsa Tarlalarda Bu Atıklar Nedeniyle Istihsal Yapılamayacak”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ithal edilen plastik atıklarla ait soru önergesine yanıt veren Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Hava, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediği bildirdi. Gürer ise tarlalardaki plastik atıklara ilgi çekerek bunların tarımsal üretimi aksi etkileyeceğini ve aynı an ilk tedbir alınması gerektiğini söyledi. Gürer, “Menfi taktirde tarlalar, aynı aktarılma gelecek kim bu atıklarla istihsal yapılamaz duruma düşecek” dedi.

Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği istifham önergesinde, Vekil Kurum’dan ithal edilen plastik atıklarla ilişik verileri açıklamasını istedi. Önergeye cevap veren Kurum, emniyetli atık dış alım işlemlerinin Tecim Bakanlığı tarafından her sene yayımlanan ‘Çevrenin Korunması Yönünden Arama Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği’ne bakarak yürütüldüğünü belirtti. Hava, plastik atılan ithalatının gabi tahavvül amaçlı yapıldığına özen çekerek, yakma ve giderilmiş amaçlı plastik atılmış ithalatının haram olduğunu anımsattı.

“2020 YILINDA 775 BİN TITREM OLAN PLASTİK ATIK İTHALATI 2021 YILINDA 685 BİN TONA GERİLEDİ”

Nazır Gelgel, 2020 yılında 775 bin titrem olan plastik atılan ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediğini belirterek, “Çoğunlukla Avrupa ülkelerinden olmakla gelişigüzel dünyanın ayrışık ülkelerinden atılmış ithalatı yapılmakta olup, gümrüklerde ve tesislerde yapılan ekti denetimler yardımıyla 2022 yılında birlikte temiz ve kalın kafalı dönüşüm verimi erdemli plastik atıkların ithalatına müsaade edilmektedir” dedi.

“ELEKTRİK DİREKLERİNE VARINCAYA KADAR BU POŞET VEYA NAYLONLARIN DAĞILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Ömer Fethi Gürer ise Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki tıpkı tarlada zaman yaptığı açıklamada, tarlalardaki plastik atıklara dikkat çekti. Gürer, şunları söyledi:

“Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği bütçe görüşmelerinde Vekil’a birlikte ilettim. Ülkemizde tuhaf şeş istihsal bittikten sonradan hele bu poşetler ya tarlada kalıyor ya bile bölgesel namına dağılıyor. Bunlardan tehlikeli ayrımsız atık oluşuyor, yer kirliliği meydana geliyor. Tarlalarda bu atıklar çevresel sevgili de yaratıyor. Bunların toplanması gerekiyor. Genelde buralar kiraya verildiğinden, buralarda işletmelerin işi bittiği zaman tarlalarda çiftçiler bırakıp gittiğinden, çok tehlikeli atık oluşuyor. Zindelik direklerine varıncaya büyüklüğünde bu poşet veya naylonların dağıldığını görüyoruz.

“TEDBİR ALINMAZSA TARLALARDA BU ATIKLAR NEDENİYLE ÜRETİM YAPILAMAYACAK”

Mekân ve Şehircilik Bakanı Uğur Alım, ülkenin çokça ayrımlı bölgesinde, antika şeş istihsal olan yerlerde, benzeri vazifeli çıkarırsa, özellikle Zengen bölgesinde tarlaların kenarlarında düzmece duvarlar oluştuğunu görür. Bu atıkların doğada namevcut olması karışık, yer felaketine dönüşüyor. Bunların bire bir kısmı traktörle sürüldüğünde tarlaya da karışıyor, verimi birlikte etkiliyor. Mekân kirliliğinin beraberinde doğada bulunmayan olmuyor. Bununla ilgili önlem alınması geçişsiz. ‘Şu kadar torba topladık, şurada ilaç aldık’ demekle değil… Gelsinler görevliler dahi ego ayrımlı bölgeleri gezdireyim; Ulukışla’birlikte, Zengen’de, Altunhisar’ın gâh bölgelerinde var. Türkiye’nin herhangi bir durumunda var. Bununla ilgili şu yapılabilir: Üretici servet kazanamıyor, sıkıntısı var, bunu bile pahalıya alıyor. Atık toplamada sorun yaşıyor. Der kim Bakanlık, ‘Üretim sonrası atığını getir, karşılında sana aynı ücret vereceğim’. Sonunda onun de bu ürünü toplamasının önünü kurgu. Hırçın taktirde tarlalar, tıpkı bölüm gelecek kim bu atıklarla istihsal yapılamaz duruma düşecek.”

“MAATTEESSÜF TEDBIR ALINMIYOR”

CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker üstelik atıkların toplatılmasını gelişigüzel fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “Kışa doğru girerken rüzgarla çevreye çokça büyük çözülüm ve zarar veriyor. Naylonlar, damlama parçaları doğada haddinden fazla büyük felakete faktör oluyor. Maalesef bire bir ilaç alınmıyor” dedi.

Share: