Ordu’da buluşan CHP’li büyükşehir belediye başkanları eş demeç açıkladı

CHP Evcil Yönetimlerden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı ve Kalaba Milletvekili Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir şehremini buluşmasının ortak bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki ayrımsız otelde gerçekleştirilen toplantının arkası sıra bildiriyi okuyan Torun, toplantının çokça verimli sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların boşlama edilen anne sorunlarının çözümüne odaklandığını belirten Torun, bu belediyelerin toplumsal belediyecilik ilkesini temel düz, eksiksiz, belirgin ve adil benzeri yönetim anlayışıyla hizmet üretmeye bitmeme ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar beyninde tek alt bölüm yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar benzeri yandan belediyelerimizin bitirme ve gelirlerini azaltan kararlar alırken tıpkı yandan birlikte hukuksuz soruşturmalarla takı kurmaya ve şehremaneti başkanlarımızı haksız ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Mersin’deki polisevi uğrunda yaşanan terör saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle baş başa getirmeye çalışmak tek kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle kol kola gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ders veremez, veremeyeceklerdir. Esas milli güvenlik sorunu olanlar ‘teröristlerin ayakkabı numarasına büyüklüğünde biliyoruz’ deyip saldırılara engel olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden ucuz siyasa yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Belediye Reisi’mız için açılan soruşturmalar dahi işte bu anlayışın tıpkı ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümündeki debdebeli kutlamalara kuma olamayanların benimseyememe içre olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla uray başkanlarımıza saygınlık suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir uray başkanlarımızla benzeri kere henüz altını çiziyoruz ve söylüyoruz ki bu haysiyet suikastlarına asla ve asla başmak bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Toplantıda, sorunları kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı benzeri nöbet daha uyarıyoruz, ayrımsız uray başkanımıza yapılan atak kamu belediye başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize saraka veriyoruz, bu baskılara karşı tamam demokratik ve türel haklarımızı kullanmaktan gabi asla ve katiyen durmayacağız. Güzel şehremaneti başkanlarımıza müteveccih baskılar aramızdaki dayanışmayı üstelik azmimizi üstelik artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan bire bir iktidarın sonuç çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, tığ yekpare engelleri halkımızla birlikte aşmaya ve hizmet etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Vahim, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen, Aydınlık Büyükşehir Belediye Reisi Tutku Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Cidal, Mersin Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Bedel Albayrak katıldı.

Share: