Organize suç örgütlerine müteveccih “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Mücadele (ÇIFTLIK) Kat Başkanlığı koordinasyonunda, organize yanlışlık örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle murakabe kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması üzere 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 kaknem yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Güvenlik Genel Müdürlüğü KOM Ofis Başkanlığı koordinasyonunda kombinasyon cürüm örgütleriyle savaşım kapsamında daha ilk planlı operasyonların ardından çalışmalara devam edildi.
Bu kapsamda kenar şeridinde yaşayanların üstünde etki, matematik, tehdit ve çabukluk yöntemlerini kullanarak kendilerini cesamet erklerinden faik göstermeye müteharrik, ülke turizmini aksi etkileyen mafya tipi tevhit yanlışlık örgütleri ve bu örgütlere silah sağlayan yanlışlık gruplarına müteveccih Cumhuriyet Altını başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM Ofis Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Kültürlü, Balıkesir, İzmir, Muğla, Sazak, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Kalaba, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak kalkışmak üzere 20 ilde “suç çalışmak amacıyla örgüt dayamak, örgütün faaliyetleri kapsamında doyumluk, tefecilik, zılgıt, kasten cani” suçlarını işleyen 12 kombinasyon suç örgütü tespit edildi.
Ayrıca bahis konusu örgütlere silah temin ederek 6136 mahdut Kanun’a muhalefet suçunu etkili, amme güvenliği ve barışına gözdağı oluşturan 27 cürüm grubu belirlendi.
Bunun üzerine Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından haklarında teftiş kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması için bu sabahleyin eş anlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 tafsilatlı namlulu silah, 4 bin 159 skor fişek, 16 bıçak, haddinden fazla sayıda cebe parçası, balistik perforaj, çok miktarda bireşimli hap, sentetik ecza, tütün, metamfetamin, beyaz, 3 bin 100 cali Amerikan doları ve çokça sayıda çek, burhan ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 sakil yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya müteveccih icraat ise sürüyor.

Share: