Ormancı türküsüne hastalık olan köyün ismi değişiyor

– Ormancı türküsüne bozukluk olan köyün ismi değişiyor

Çaybükü adına ormancı türküsünde adı sabık ‘Gevenes’ oluyor

MUĞLA – Ormancı türküsünün geçtiği Menteşe’nin Çaykübü Mahallesinin türküde sabık Gevenes isminİ alması üzere Reze Belediye Meclisinde anatomi değişikliği rey birliği İnceleme Komisyonuna sevk edildi.

1960 yılında Yatağan’da Muğla’nın Eşkal ilçesi Menteşe ilçesine bağlanan, 1980 sonrası bile ismi Çaykübü kendisine değiştirilen Ormancı Türküsünün yaşandığı mahallenin isminin esasen Orman Koruma Memuru türküsünde güzeşte Gevenes kendisine değiştirilmesi için Mahalle sakinleri aracılığıyla Menteşe Kaymakamlığına başvuru yapıldı.

Başvurunun peşi sıra Kaza adam değişikliğinin yapılması için başvuru dilekçesi Menteşe Uray Meclisine gönderildi. Menteşe Belediye Meclisi’nin Mart ayı cılız meclis toplantısında benibeşer değişikliği ve gerekçesi ile sedir üyelerine okundu.

Reze Şehremini Bahattin Sim, âdemoğlu değişikliğinin evveli Muğla’nın Büyükşehir olmadan evvel İl Umumi Meclisinde ‘Gevenes’ yerine değiştirilmesi için oy birliği ile değişmeyen alınmasına karşın, ‘Türkçe’ kişioğlu olmadığı iddiası ile o dönemin Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından ‘Geven’ namına yapılan fark Mahalleli tarafından kabul edilmemişti.

Reze Uray Meclisinde mahalle isminin Gevenes olarak değiştirilmesi üzere mahalle sakinleri ile başvuruda bulunan Kocabaşı Bilal Özsoy, “Bizim köyün haricindeki komşu köyler dahi köyün ismini sorduklarında Gevenes diyorlar. İstanbul ve gayrı illerden Belen Kahvesine geliyorlar, Bayır kahvesinden sonradan ‘Gevenes’e nereden gideriz diyorlar. Bayır kahvesi Çaybükü köyünde. Onun üzere tığ köyümüzün isminin sakat ismini alması istiyoruz” dedi.

Reze Uray Meclisinde Çaybükü isminin ‘Gevenes’ kendisine değiştirilmesi içi yapılan oylamada görüş birliği ile başkalık yapılması ve konunun İnceleme Komisyonuna gönderilmesine değişmeyen verildi. İnceleme komisyonu aracılığıyla April ayında yapılacak Reze Belediyesi Mahdut Sedir toplantısında kişi değişikliğinin onaylanarak Kaymakamlığa ve peşi sıra İçişleri Bakanlığı’na Çaybükü isminin ‘Gevenes’ olarak değiştirilmesi için sima değişikliği yazısının gönderilmesi bekleniyor.

Share: