Ormancı türküsünün yaşandığı köyün ismi değişiyor

Ormancı türküsünün geçtiği Menteşe’nin Çaykübü Mahallesinin türküde güzeşte Gevenes ismini alması üzere Reze Şehremaneti Meclisinde ölümlü değişikliği rey birliği İnceleme Komisyonuna irsal edildi.

1960 yılında Yatağan’bile Muğla’nın Kalıp ilçesi Menteşe ilçesine bağlanan, 1980 sonrası dahi ismi Çaykübü kendisine değiştirilen Orman Koruma Memuru Türküsünün yaşandığı mahallenin isminin yeniden Orman Koruma Memuru türküsünde geçen Gevenes namına değiştirilmesi amacıyla Mahalle sakinleri tarafından Menteşe Kaymakamlığına referans yapıldı.

Başvurunun peşi sıra Kaymakamlık âdemoğlu değişikliğinin yapılması için başvuru dilekçesi Reze Belediye Meclisine gönderildi. Reze Uray Meclisi’nin Mart kocaoğlan bayağı meclis toplantısında âdemoğlu değişikliği ve gerekçesi ile meclis üyelerine okundu.

Reze Belediye Reisi Bahattin Sim, beşer değişikliğinin bir zamanlar Muğla’nın Büyükşehir olmadan evvel İl Genel Meclisinde ‘Gevenes’ kendisine değiştirilmesi üzere fikir birliği ile karar alınmasına rağmen, ‘Türkçe’ ölümlü olmadığı iddiası ile o dönemin Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü vasıtasıyla ‘Geven’ olarak yapılan uymazlık Mahalleli yoluyla kabul edilmemişti.

Menteşe Belediye Meclisinde mahalle isminin Gevenes namına değiştirilmesi üzere mahalle sakinleri ile başvuruda bulunan Kocabaşı Bilal Özsoy, “Bizim köyün haricindeki yandaki köyler da köyün ismini sorduklarında Gevenes diyorlar. İstanbul ve özge illerden Bayır Kahvesine geliyorlar, Kıran kahvesinden sonradan ‘Gevenes’e nereden gideriz diyorlar. Kıran kahvesi Çaybükü köyünde. Onun amacıyla biz köyümüzün isminin eski ismini alması istiyoruz” dedi.

Reze Belediye Meclisinde Çaybükü isminin ‘Gevenes’ adına değiştirilmesi içi yapılan oylamada düşünce birliği ile ayrım yapılması ve konunun İnceleme Komisyonuna gönderilmesine değişmeyen verildi. İnceleme komisyonu tarafından April ayında yapılacak Reze Belediyesi Macerasız Divan toplantısında sima değişikliğinin onaylanarak Kaymakamlığa ve peşi sıra İçişleri Bakanlığı’na Çaybükü isminin ‘Gevenes’ namına değiştirilmesi amacıyla insan değişikliği yazısının gönderilmesi bekleniyor. – MUĞLA

Share: