Osmaniye Kadirli Uray Meclisi’nin İyi Partili Üyesi Olgaç Açıkladı: 2018’de Seçim Yatırımı Diye Yapılan TOKİ Projesi İptal Edilmişti, 2022’de…

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de Kadirli Uray Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Ekrem Olgaç, ihalesi 2018 yılında yapılan toplu konut projesi ile ait “İnsanlardan para toplandı ve seçimden sonradan tahrip oldu proje. Seçim arifesindeyiz. İnsanlardan dünyalık toplanıyor. Yine 126, ayrımsız yerde, tıpkı alanda. Bu bir intihap yatırımıdır” dedi.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine 28 Mart 2018 yılında TOKİ marifetiyle ilçeye 126 göz ve 1 nüsha ticaret merkezi proje ihalesi yapıldı. Projedeki konutları kabul etmek üzere Osmaniyeliler, başvuru yaptı. Fakat proje, “talebin birkaç olduğu” gerekçesiyle bozma edildi.

Bu yıl TOKİ, bire bir düz üstünde esasen 126 hane yapılacağını duyurdu. Kadirli Uray Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Ekrem Olgaç, tıpkı alanda baştan TOKİ konutu yapılacağının duyurulmasına aksülamel gösterdi. Olgaç, şunları söyledi:

“Bu alanda 2018’de geçtiğimiz seçimlerde, Haziran seçimlerinde, hane projesi yapılmıştı. İnsanlardan satıldı mal toplandı ve seçimden bilahare fesih oldu proje. Tekrarından insanların paraları ödendi, 126 konuttu imal projesinde. Şu dakika intihap arifesindeyiz tekrardan insanlardan para toplanıyor gene 126, aynı yerde bir alanda. Temeli kazılmış halde mevdu bu şekilde. Yeniden aynı proje üstünde insanlardan para toplanıyor. Seçimden sonraları benim zat kanaatim bu projenin yeniden tağyir olacağı. Bu bire bir seçim yatırımıdır, düşüncemi söylüyorum.

“ELVERIŞSIZ GELİRLİ NASIL ÖDEYECEK?”

Bu projelerin yapıldığında yani bu daraç gelirli insanlar diyorlar ya, dar gelirli asgari ücretli, emekliler, bunları nasıl alabilecek? Yani zahir ödeyebilecekler? Elbette karşılayabilecekler? Sistem siki gelirliye hususi yapıldığı söyleniyor evet, ben inanmıyorum ödeyebileceklerine. Ayrımsız minimum ücretli, tıpkı emekli bunu ödeyeceğini sanmıyorum, inanmıyorum.”

3 Son Teşrin 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısında konuşan AKP Osmaniye Milletvekili Alperen Durmuşoğlu, “Deminden Sumbas Belediyemizle görüştük, 126 konutluk ayrımsız proje başvurusunda bulundu. İnşallah bu de takibimizde. TOKİ ile görüşüyoruz, inşallah talep sağlık” demişti.Share: