Oyuntu taşları bile bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya dahi var 7 bin liraya üstelik

Serencam dönemde peş peşe gelen zamlardan, hece taşı fiyatları birlikte nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 100 artım ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir oyuntu mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada fark gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde gâh müşterilerden enteresan talepler da geliyor. Mermer ustalarına bakarak, ara sıra müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını boş bıraktırıyor. Ölümünden bilahare çağ eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artım karşı açıklamalarda kâin mermer ustası Şükrü Geçer, “Çukur yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Yaklaşık yüzde 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Çukur takımını geçen sene bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Deminden ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye tasdik fiyatı genişlik düşük 7 bin TL. Genişlik efdal fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en üst remiks yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar marifetiyle enteresan tekliflerin geldiğini belirten Mazbut, “Henüz geçmiş yakını camit kişiler, mezarı açabilir misiniz fethetmek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Benzeri da kâh vatandaşlar ölmeden geçmiş çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi kadar yazılması gerekenleri yazıyoruz, ölüm yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’da çeşitli uzanım ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, konglomera, breş ve magmasal kökenli kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında beğeni kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine eş olan Türkiye’de, rezervler Anadolu ve Trakya süresince açık bir bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzde 26, İç Anadolu yüzde 11, Maşrık Küçük Asya, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 adet natürel taş ocağı, üretimevi ölçeğinde canlılık gösteren 2 bin bünye, ılımlı ve aşağılık ölçekli 9 bin atölye canlılık gösteriyor. Üretimin bildirme fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla yerine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, birlik üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Ekonomik mermer yataklarının bulunduğu gayrı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: