Özbekistan Oran Senfoni Orkestrası, 20 Eylül’de İstanbul’da konser verecek

Başakşehir Belediyesi aracılığıyla Türkiye- Özbekistan diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yılına ithafen Özbekistan Ululuk Senfoni Orkestrası konseri düzenlenecek.

Belediyenin açıklamasına bakarak, konser, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan Firez Bakanlığı ve Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin katkılarıyla 20 Eylül saat 20.30’da Bahçeşehir Kültür ve Konuşma Merkezi’nde verilecek.

Özbekistan Fehamet Senfoni Orkestrası, yerli ve arsıulusal yarışmalarda ödül düz güre müzisyenler, çaplı öğrenciler ve sair senfonilerin etkili katılımcıları ile 2014 yılında kuruldu.

Topluluğun kuruculuğunu, orkestra şefliğini ve sanat yönetmenliğini evvel olarak Kamoliddin Urinbaev üstlendi.

Orkestranın birikim listesinde senfonik müziklerin yanında pop, değişik ülkelerin ulusal müzikleri ve gündeş müzikler düz alıyor.

Orkestra antrparantez bugüne kadar Japon piyanist ve maestro Keiko Matsui, İngiliz gıygıycı Vanessa Mae, Alman bas Rene Pape, Zalim piyanist ve bestekâr Kirill Richter ile Özbek sanatçılar, İtalya, Rusya ve Ilımlı Asya’dan ünlü müzisyenlerle eş performanslar sergiledi.

Yurt süresince ve yetersiz dışında birçok dinleti veren orkestra, Son Teşrin 2018’dahi, Gücük Ay 2019’da ve Karı 2022’dahi Kuveyt’e de üç devir gerçekleştirdi. Özbekistan Mehabet Senfoni Orkestrası, bu konserler, Kuveytli maestro ve sanatçılarla ortak çalışmaların ardından Kuveyt’te Dr. Amer Jaafar yoluyla yazılan eserlerden oluşan geçmiş albümleri “İpek Yolu”nu yayınladı.

Bu yıl ise topluluk, anadan görme Kore Operası olan “Chkhunkhyandzhon”un Koreli solistlerle sahnelenmesine ve Nikolai Rimsky-Korsakov’un “Scheherazade” ünlü balesinin Alisher Navoi’nin adını haiz Azamet Akademik Tiyatrosu’nda sunulmasına katıldı.

Topluluk bire bir zamanda akıbet birkaç yıldır kanserli kollar yararına konserler düzenliyor.

Share: