Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” ferda Ankara’dan yola çıkma

Facia ve Evgin Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, Türkiye, baskın afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insani müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin keçe ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte saat 10.00’da Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, toplam 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, besin ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden bindi veriliyor

Trenler, toplanmış 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insani ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 titrem ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 titrem un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin cereyan ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına iri yardım veriyor.

Ankara hareketli trenler için yardım hazırlayan vilayet, ilçe ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: