Pakistan’daki selzedeler üzere Kastamonu’dan 2 yardım tırı gönderildi

Kastamonu Valiliği koordinesinde hazırlanan 2 yardım tırı, Pakistan’da baskın bölgesindekilere ulaştırılmak için uğurlandı.

Pakistan’birlikte meydana mevrut hâkim felaketinde mağdur olanlar amacıyla Valiliğin düzenlediği yardım kampanyasına, İl Afet ve Müstacel Durum Müdürlüğü (AFAD), amme kurum ve kuruluşları, sivil topluluk kuruluşları, hayırhah gelişim insanları bindi verdi.

Gıda ve saflık ürünleri hamile 2 tır, AFAD İl Müdürlüğü uğrunda planlı törenle yola çıktı.

Vali Avni Şarap, gazetecilere, Pakistan’ın balaban ayrımsız öfke yaşadığını, arkadaş ve ahi ülke Pakistan’a ve halkına yaşamış oldukları iri sel felaketten dolayı yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Şarap, “Sayın Cumhurbaşkanımız riyasetinde İçişleri Bakanlığımız koordinesinde toplanan arkalama kampanyasında ilimizden toplanan yarımları AFAD başkanlığına duyurmak amacıyla buradayız.” dedi.

Muson yağmurlarından bölgenin etkilendiğini aktaran Çakır, “Ülkenin üçte birinden ilavesi sular altında kaldı. 1400’e mümasil Pakistan vatandaşı hayatını kaybetti, 600 binden çok ev bu afattan etkilendi. Tarihlerinde görmedikleri tıpkı afatla yüz yüze kaldılar. Bize bile sakıt en pres günümüzde temas ahit ilk önce koşan Pakistan halkının yanına herkesten geçmiş koşmamız gerekiyordu. Son ayrımsız yılda biz de değişik sellerde destek gördük. Bu destekler sebebiyle bir nice vatandaşımız yaralarını sardı ve ayağa kalktı. Bu yardımların mıntıka için hangi emretmek olduğunu biliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Gönderilen arkalama kolileri üzerine hikmet veren Şarap, şunları kaydetti:

“2150 gıda kolisi ve 450 hijyen kolisini ferda Pakistan’a akıntı edecek olan esenlik trenine yemlemek amacıyla bugün Kastamonu’dan uğurluyoruz. 19 kaymakamlık ve merkezimizde düzenlediğimiz kampanya ile 4 dönme kadar gücük benzeri sürede koliler hazırlandı. İlerleyen süreçte henüz fazla ihtiyaç duyulursa bunu elan degaje kitlelere yayacağız. Şimdilik bizden murat edilenin iki allahsız gıda kolisini hazırladık. Benzeri yandan bile 1500’e andıran azık kolisi hazırlanmaya bitmeme ediyor. Onları dahi tıpkısı hafta içerisinde Ankara’ya gönderme edeceğiz. Pakistan halkına Kastamonu’dan, kardeşlerinden selam tabiiyet ve önceki olsun dileklerimizi iletiyorum.

Çakırdoğan, gıda kolilerinin hazırlanmasında katkısı olan amme çalım ve kuruluşları ile sivil topluluk kuruluşlarına teşekkürname etti.

Yapılan duanın ardından 2 tır Ankara’ya uğurlandı.Share: