Pakistan’ın gözde turistik merkezi Kalam’da selin etkisi yıkıcı oldu

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletine bağlı turistik merkezi Kalam şehrinde başat felaketinin etkisi kilolu oldu.

Deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki kent, dağları, ormanları ve gölleri ile anılırken, ağustosun böylece yaşanan hâkim felaketi cihetiyle bugünlerde karşı karşıya olduğu devasa yıkımla gündemde.

Svat ve Utrar nehirlerinin geçtiği şehirde su yatağının kenarındaki familya, gelişim yeri ve çok sayıda otel yıkıldı. Şehrin temel çarşısı ise tamamen çökme altında.

AA ekibi, İslamabad’a 350 kilometre uzaklıktaki şehirdeki serencam durumu görüntüledi.

Sarsıntı yaşanmış gibi

Svat bölgesinin kuzeyinde vadi düz Kalam’ın başat felaketinden dolayı yıkılan yollar sebebiyle sunma yakınındaki Bahrain ile yağız yolu bağlantısı bulunmuyor.

Kalam’a başvurmak için geçmiş Bahrain’e yansımak gerekiyor. Bahrain’de de kent içi köprüler yıkıldığı amacıyla vesait şehirde bırakılıyor ve yola dağlardan yaya bitmeme ediliyor.

Bahrain şehrinden Kalam’a uzanan bu gezi 6 saatten aşkın sürüyor.

Yol güzergahında, sırtlarına aldıkları eşyaları Bahrain’den Kalam’a haiz çok sayıda ihtiyaç sahibi ilgi çekiyor.

Bunlar arasında seçme yaştan adam bağışlamak mümkün.

Kalam’a doğru yaklaştıkça yıkımın büyüklüğü gözler önüne seriliyor.

Şehrin simgesine dönüşen adlı bire bir otel çıktı bulunmayan. Yeniden sağlı sollu yıkılan binaların enkazı özen çekiyor.

Sırtlarında erzaklarla şehre geçenek halinde naşir girenlerle yersiz çantalar ile Bahrain’e makul malzeme kabul etmek için Kalam’dan yola çıkanların karşılaşmaları göze çarpıyor.

Kalabalık helikopterle gıda taşıyor

Pakistan ordusu, helikopterlerle Kalam halkı amacıyla gerekli malzemeleri taşıyor.

Gine Kalam’birlikte çevrilmiş kalan turistler yahut kâh noktalarda sıkışan havza halkı birlikte helikopterler tarafından kurtarılıyor.

Bununla alay malay kapalı sayıda malzemenin taşınabildiği helikopterler, bölgedeki halkın ihtiyaçlarını gelecek konusunda yeterli olmuyor.

20 bin can tembel kaldı

Kalam’dahi otel sahibi Rahmeddin Sıddıki, şehrin nüfusunun 150 bin civarında olduğunu belirterek, kentin yarısının turizm, yarısının ise tarımla geçimini sağladığını anlattı.

Sıddıki, selin her şeyi ellerinden aldığına bel ederek, “200 otel, dükkan yıkıldı. Turizmden geçinen tahminî 20 bin emanet şu zaman tembel.” dedi.

“Turistler burayı tanıyamayacak”

Kalam’birlikte muallimlik eden İrfanul Hak, otel yerine işlettiği 4 kıvrım apartmanının yıkıldığını belirterek, şehrin çarşısında selin etkisine bel etti.

Hak, bölgedeki tarihsel yerlerin birlikte bulunmayan olduğunu anlatım ederek, “Pakistan’ın bildirme sunturlu şehirlerinden birisiydi. Turistler çıktı burayı tanıyamayacak.” dedi.

Şehrin sakinlerinden Iye Gazan Eğlek da nehre mümasil olan familya, hareket yerlerinin yerle tıpkı olduğunu, arazilerin zarar gördüğünü söyledi.

Konak, halkın majör ölçüde kayba uğradığını dile getirerek, eksantrik şehirlerle kişmiri yolu bağlantısının olmadığını ve helikopterlerle bağlı yardım malzemesi taşındığını aktardı.Share: