Palamudun en bol ve çakaralmaz dönemi

Palamudun bildirme bereketli ve huzursuz dönemi

TRABZON Karadeniz’da akıbet yılların yer fazlalaşan pelit avı sürüyor. Özellikle serencam 1 aydır palamutta akıbet yılların sunu bol ve yeryüzü çakaralmaz dönemi yaşanırken balıkçılar bile vatandaşlar bile bu durumdan kıvançlı.

Balıkçılar, Karadeniz halkının bu yıl palamuda doyduğunu imdi sivri şart durumu kalmadığını belirtirken hamsi üstelik birlikte benzeri bolluğun yaşanmasını beklediklerini söylediler.

Balıkçı esnaflarından Turgay Memiş, Karadeniz halkının bu zaman palamuda doyduğunu belirterek “Akıbet kendisine 14 yıl önce bol sivri gelmişti bu sene yine örnek kadar oldu. Allah’a şükürler olsun sivri artağan devam ediyor. Tanesi uzunlamasına bakarak 25-TL’den 50 TL’ye büyüklüğünde palamutlar var. Karadeniz halkı bu yıl palamuda doydu gibi. Bu bolluk tahminî 1 aydır bitmeme ediyor vatandaş dolabını palamutla doldurdu elan yiyecek durumu yok. Şu an zaten balık satışımız da seyrekleşti bunun üstelik sebebi palamudun çok gelmesinden kaynaklı. Palamut eli nimetli miktarda çıktığı üzere hamsi bu sene sağlam eşsiz çıkar diye düşünüyorum. Normalde hamsi bu günlerde çıkması lazımdı fakat palamut mübarek hamsi tükettiği için hamsi olmadı. Sair balık çeşitlerimiz ise fiyatlı, istavrit 80 TL, mezgit 40-50 TL, çinekop 80-100 TL, yer bozuk balık ise palamut” dedi.

Palamut bolluğunun sürdüğünü belirten balıkçı esnaflarından Tehlikesiz Orion, “Palamut bolluğu devam ediyor bereketli şekilde geliyor. Fiyatlar büyüklüğüne göre 3 çıngı 100, 4 tane 100 TL, tanesi 40-50 TL olan var. Sonuç 15 günden beri genişlik fasit ve sunu mübarek dönemi. Palamut genelde Sinop taraflarından geliyor. Sair balık fiyatları ise çinekop 80 TL, yerel mezgit 75-100 TL, Trabzon dışından gelen mezgitler 30-40 TL, istavrit 60-80 TL” diyerek konuştu.

Bu yıl vatandaşın da balıkçının birlikte palamuttan kıvançlı olduğunu tamlayan balıkçı esnaflarından Süleyman Şarap ise “Bu yıl palamuttan balıkçılar bile mutlu yurttaş ta memnun. Fiyatlar büyüklüğüne bakarak değişiyor. 3 pasaj 100, 4 çıngı 100 TL, tanesi 45-50 TL olan var. bufiyatlardan henüz aşağıya düşeceğini adisyon etmiyorum. Tekneler genelde palamuda gittiği amacıyla istavrit beş altı tutuyor dolayısıyla istavrit az buçuk pahalı. Vatandaş bu yıl palamuttan doydu inşallah hamsiden bile doyar. Hamside belen şu anne kadar dayanıklı gözükmedi evcil hamsi namevcut” şeklinde konuştu.

Share: