Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Sivas’ta pancar sökümünün başlaması ile ortaya çıkan faziletkâr rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde pancar sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker hastalığı pancarlarının yer altından çıkartılması ile ortaya çıkar faziletli rekolte üreticileri bahtiyar etti. Şükreden üreticiler pancar fiyatlarında dahi düzeltme beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu sene 300 dönüme mümasil alanda pancar ekimi yaptığını belirterek, “Geçtiğimiz sene 600 dönüm alanda ekim yapmıştık. Geçtiğimiz yıl ki istenmeyen şartlardan kıran üretimimizi nısıf yarıya düşürdük. Mübarek aklık tarlaları ayçiçeği üretimine ayırdık. Anaforlu ve yalman yerleri pancar üretimi amacıyla değerlendirdik. Buna karşın 8 tona mail bir hasat gerçekleştirdik. Bu nicelik iyi. Cenabı Allah’ın rahmeti bol, verimimiz fena hâlde. Şuan üzere benzeri sıkıntımız yok” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını tamlayan Semavi Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 yabanlık aynı grup adına pancar sökümü üzere Sivas’ta bulunduklarını tabir ederek, rekolteden hava şükretti.

Sivas’ta çükündür sökümünün kamer sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker fabrikası bulunmadığı amacıyla Sivaslı yetiştirici söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’taki fabrikalara kıymak zorunda kalıyor. – SİVAS

Share: