PARİON ANTİK KENTİ’NDE ANA VE ÇOCUĞUNA AİT 2 BİN YILLIK ÇUKUR BULUNDU

ÇANAKKALE’nin Biga ilçesine sınırlı Tümsekli köyünde, 2 bin 700 almanak geçmişe cemaat Roma İmparatorluğu’nun liman kenti Parion’daki hafriyat çalışmaları sırasında, 2 bin yıllık esas ve çocuğuna ilişkin mezar bulundu. Hafriyat Başkanı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Keleş, Bunlardan tıpkı tanesi, büyük bireye ait avrat mezarı, başkası ise 9-11 maaş ayrımsız çocuk mezarıydı. Bu iki mezarın esas ve çocuğuna ilgili mezar olduğunu tespit ettik dedi.

Biga ilçesine sadık Kemer köyü sınırlarında kayran düzlük 2 bin 700 almanak liman şehri Parion’bile, 2005 yılında kurtarma kazısıyla başlayan icraat, 2015’ten itibaren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Haber Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş başkanlığındaki ekip ile sürdürülüyor. Ekin ve Turizm Bakanlığı, Hars Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle Türk Devir Kurumu desteğiyle Parion Antik Kenti’nde 2022 çalışmaları, april ayından beri devam ediyor. Bu yılki kazılarda 17’si Rusya’dan gelmek üzere mecmu 80 kişilik takım çalışıyor. Kazılarda, kullanılmamış buluntular birlikte ortaya daha çok. Bu buluntulardan yeryüzü özen çekeni ise 2 bin yıllık ana ve çocuğa ilgilendiren çukur oldu.

‘EN ÖNEMLİ KENTLERDEN OLDUĞU BİR KAT DAHA BELGELENDİ’

Parion Antik Kenti kazı çalışmalarının 4 sektörde odakladıklarını söylen Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Bahadır, Birincisi Roma hamamı, ikincisi seyretme, agora ve dükkanlar ve cenup nekropolde çalışmalarımız devam ediyor. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda kısaca namına 100’e mümasil envanterlik yapıt, bine mail üstelik etütlük im ele geçti. Bu birlikte bizim amacıyla berenarı kocaman. Bu eserler çalışmaların böylecene Troya Müzesi’ne tasdik edilecek. Yapmış olduğumuz çalışmalarda ele güzeşte eserlerle alay malay, bu seneki çalışmaları değerlendirdiğimizde Parion’un hele Roma döneminde bölgesinde bildirme heybetli kentlerden biri olduğu tıpkısı yol daha belgelenmiş oluyor. Çünkü cemaat olduğu 2 limanı ve varlıklı hinterlandı ile beraber antika dönemin genişlik kebir akarsu yollarından bir olan Çanakkale Boğazı üstünde konumlanan Parion’un, özellikle Roma döneminde bölgede sonuç rütbe enerjik tıpkısı alengir oynadığı bu sene kim buluntularla de tayin edildi dedi.

‘BURADA İLK ÖĞÜN TUĞLA ÖRGÜ OYUNTU TİPİYLE KARŞILAŞTIK’

Kentin cenup nekropolünün milattan ilk 6’ncı yüzyıldan milattan sonraları 4’üncü yüzyıla büyüklüğünde sonsuz kullanıldığını tamlayan Prof. Dr. Bahadır, şöyle konuştu

Bu seneki çalışmalarda şu ana büyüklüğünde kısaca 25 oyuntu açıldı. Bu mezarlardan 2 tanesi bize akıbet merhale varlıklı buluntular verdi. Bu mezarlar 270 ve 275 numaralı mezarlar. Bunlardan bir tanesi şanlı tıpkısı bireye ilgili tıpkı karı mezarı, diğeri ise 9-11 maaş aynı çocuk mezarı. Bunlar kremasyon mezarlar amma ele güzeşte buluntulara baktığımız ant ölüler yakıldıktan sonradan ölü hediyelerinin mezara konulduğunu anlıyoruz. Bu buluntular içerisinde mütenevvi pişmiş arazi kaplar, yaş şişeleri, alelhusus bala mezarında ele geçirilen 2 adet çıngırak, biri uyuşturucu, ötekisi pişmiş toprak. Bunun yanında kandiller, kâh Eros figürleri berenarı zengin tıpkı oyuntu olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 25 sayı oyuntu Parion’un hele Roma döneminde ölmüş defnetme adetlerini eskimemiş veriler katması bakımından bizim için sonuç etap büyük. Burada ilk defa tuğla örgü çukur tipiyle karşılaştık. Bu nedenle sonuç evre koca. Hep mezarlardan tıpkısı Şaron geleneğine ait, ölülerin ağzında ya da ellerinin kenarında, dizlerinde sikkeler ele geçirildi. Onlar birlikte Şaron geleneğinin yani sandalcı dediğimiz, yer şeş dünyasında ölüleri cebin kıyıya geçiren sandalcıya verilen paralar birden çabucacık hep mezarlarda ele geçirildi. Bu mezarlar Parion’un milattan sonra hele 1’inci çağ dönemi için bize eke veriler veriyor. Bu iki mezar temel ve çocuğuna ilişik benzeri çukur diyerek konuştu.Share: