Pazaryeri Dereköy Barajı’nda aralık ayında akarsu tutulmaya başlanacak

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yapımı süren Dereköy Barajı’nın tamamlanmasıyla 10 bin 700 dekar tarım arazisinin sulanacağı bildirildi.

Ihtişam Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, yaptığı yazılmış açıklamada, Bilecik ve ilçelerinde akıbet dönemde su yapılarının artmasının, bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde de cesim fiyaka oynadığını belirtti.

Pazaryeri Dereköy Barajı’nda çalışmaların sürdüğünü bildiren Akçe, şunları kaydetti:

“Barajın tamamlanması ile barajda depolanacak akarsu ile 10 bin 700 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Eğin kazıları, iğne, dolusavak, derivasyon tüneli ve malzeme erişim yolları imalatları tamamlandı. Gövde dolgu imalatları devam etmekte olup, 1 milyon 50 bin metreküp vücut dolgusunun 763 bin metreküpü tamamlanarak temelden 60 metre yüksekliğe ulaşılmıştır. Artan dolgu imalatları, su alma yapısı ve vana odası imalatları tamamlanarak 2022 yılı antrakt ayında su tutulması planlanmaktadır. Temelden yüksekliği 72 metre ve akarsu depolama kapasitesi 4,47 milyon metreküp barajın tamamlanması ile 2022 ünite fiyatları ile dekar başına 4 bin liralık dirimsel artışı ve mutluluk ekonomisine almanak 42 milyon 800 bin teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: