Reisicumhur Erdoğan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ilişkin “Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize almanak 2,7 milyar teklik kazançlı yarar sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde planlı, Azamet Su İşleri aracılığıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın yer eşsiz kaynaklarından biri olduğunu ifade fail Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden yer büyüğüne büyüklüğünde bütün canlıların hayat kaynağı olan suyun seçkin damlasının değerini çok gür tanımak gerektiğini anlatan Erdoğan, tam bunlar birlikte suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar it canlı çokça alanda soylu erki değere erbap olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın esas altyapısı olan can artışı ve teknolojideki gelişmelerle herhangi bir sabık çevrim artık gerekseme mahsus enerjinin sunu eke kaynaklarından birinin bile su olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Petrol, kömür, doğal gaz gibi dünyanın sadık kaynaklarını hoyratça tüketen müstehase yakıtların bilakis suyun yenilenebilir ayrımsız güç kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dahi taşıl yakıtlar, hava kirliliğinden, toptan ısınmaya kadar takatli çokça soruna da posta açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve saf erke kaynaklarının ehemmiyetini daha bile artırmaktadır. Ülkemizin evcil ve yenilenebilir erke üretiminde yer koskocaman imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda gösterişli avantajlar sağlıyor. Sudan neşelilik üretimi, mekân kirliliğine öğün açmayan, beğenilen suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri için kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa arttırma mukavemetli çok imkanı beraberinde getiriyor. Türkiye üzere kaynakları mecbur bire bir mevki amacıyla sudan hareketlilik üretimi sayesinde ev süresince kalan paranın ciddi kalkınma yatırımlarında kullanılması yer birkaç farklı hususlar kadar önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu anlayışla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla memur kuruluşu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yanı sıra özel sektörü birlikte canlı şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini ifade etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Doktor Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Konkav üzere faziletli kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin zindelik istihsal kapasitesine almanak 1,9 milyar kilovatsaate andıran yardım sağlayacak bildirme yüksek barajımız Yusufeli dahi finiş aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini daha hızlı harekete buyurmak için 2003 yılında özel sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi benzeri girişim attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Sonunda hidroelektrik üretim kapasitemizi güdük sürede 2,5 intaç artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 milyar kilovatsaate çıkardık. Zayi el altında ülkemizin bütün kurulu gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Aynı başka ifadeyle ülkemizde yanan herhangi bir 3 lambadan birinin elektriği, akarsu kaynaklarımızdan gelmektedir. Zaman dünyada 9’uncu sırada düz aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 bakir organizasyon elan kazandırıyoruz. Kamu özel sektör gelişim birliğiyle 20 ayrımlı ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat kurulu güce ve almanak 2,3 bilyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Envestisman bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 bilyon lira konuşu fayda sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz arkası sıra teferruatlı yıllar boyunca ekonomimize eklenmiş ayar sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, sonuç 20 yılda ülkeye, zaman açılışını yapacaklarıyla birlikte 605 eskimemiş hidroelektrik santrali vermek ve bütün rakamı 730’a çıkarmakla kurum duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Öz hükümetlerinden geçmiş bu sayının sadece 125 olduğunu da hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içme suyu gayeli olanlarla birlikte şimdi toplam baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin mecmu akarsu depolama kapasitesini 180 bilyon metreküpün konusunda çıkarmamız sayesinde bildirme yağışsız mevsimlerde birlikte çıktı susama yaşamıyoruz. Tabiatıyla hidroelektrik santralleri için mensur ettiğimiz barajların heybetli benzeri kısmı şehirlerimize içme suyu terazi ve sulama gayeli yerine bile kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp mıhlı ve sürekli içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Bütün şunu söyledim, akarsu medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa diğer medenisiniz. Hatta ülkemiz sınırlarını dahi aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Konu üretmedik, hareket ürettik.”

(Sürecek)

Share: