Reisicumhur Erdoğan Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,” Bu sabahleyin Tarım Güven Kooperatifi Başkanı’yla konuştum. Kocabaş hayvanlarda üstelik yüzdelik 30-35 indirimle onların bile satışına başlayacağız” dedi. Cumhur Reisi Erdoğan antrparantez Ekincilik Cesaret marketlerinde şeker, un, ayçiçek yağı, zeytinyağı kadar 30-40 çeşit üründe de süratle indirime gidileceğini duyurdu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Budun Kongre ve Firez Merkezi’nde DSİ vasıtasıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açım törenine katıldı.

“Ülkemizde yanan temas üç lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir”

Türkiye’nin cıvıltı üretim kapasitesine yıllık 1,9 bilyon kilovatsaate mümasil katkı sağlayacak sunu erdemli barajı olan Yusufeli Barajı’nın bitme aşamasına geldiğini belirten Erdoğan,” Hidroelektrik potansiyelimizi henüz acul harekete geçirmek amacıyla 2003 yılında özel sektör yatırımlarının önünü açarak tarihi tıpkı etap attık. Hidroelektrik üretim kapasitemizi kısa sürede 2 buçuk anaç artırarak 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Ülkemizin kurulu gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Ülkemizde yanan temas üç lambadan birinin elektriği akarsu kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün, dünyada 9. Sırada vadi aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 bakir kasılma henüz kazandırıyoruz” dedi.

Kamu özel sektör işbirliği ile 20 farklı ilde hareketlilik geçecek 34 hidroelektrik santralinin 653 kilovatsaat oturmuş güce ve almanak 2, 3 bilyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine erbap olduğunu tamlayan Erdoğan,” Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize 2, 7 bilyon liralık iktisadi yarar sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz peşi sıra uzun yıllar süresince ekonomimize ekleme ayar sağlamaya bitmeme edecektir. Akıbet 20 yılda ülkemize zaman açılışını yapacaklarımızla alay malay 605 yıpranmamış hidroelektrik santrali kazandırmış ve mecmu rakamı 730’a çıkarmış olmakla çekicilik duyuyoruz. Bizden geçmiş bu sayının elden 125 olduğunu de uyarmak durumundayım. Ayrıca sulama ve içme suyu gayeli olanlarla gelişigüzel demin toplanmış baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin mecmu su depolama kapasitesini 180 milyar metreküp üzerine çıkarmamız yardımıyla bildirme kurak mevsimlerde üstelik artık ateşlilik yaşamıyoruz. Hidroelektrik santralleri üzere nesir ettiğimiz barajların heybetli bir kısmı şehirlerimize içme suyu mizan ve sulama amaçlı kullanılmakta” ifadelerini kullandı.

Sayısı 370’e sâdır tesislerle Türkiye nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4, 9 bilyon metreküpü sağlıklı ve daim içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptıklarını söyleyen Erdoğan,” Biz bahis üretmedik, iş ürettik. Öz sulanmış çalışmalarının sayısını bile 5 binde 10 267 seviyesine hem yerleşme birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk. Sulama açılan yer büyüklüğümüzü 6, 85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız güç miktardaki kaynaklarla ülkemizin yeryüzü büyük kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın sunu şişman adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesini de süratle tamamlayacağız.

Projenin asıl yapısı olan ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2. büyük eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde sus tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor” dedi.

İklim değişikliği gibi global tehditlerin anbean çıktı konuşulmaya ve emarelerinin görülmeye başlandığı dönemde yatırımların değerinin elan bol anlaşılacağını belirten Erdoğan,” Biz dünyaya sözümüzü ülkemize eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda bile iddialıyız ülkemizi 20 yılda yüzyıllık kitap ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde hep henüz iri hedefler vardır” diye konuştu.

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya seçkin alanda kalkınmanın altyapısını şanlı ölçüde tamamladıklarını kaydeden Erdoğan,” Demin ara esas hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene geçmiş milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kenar bükmüş saraka ile bize saldırmıştı. Bugün birlikte biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği değme kazanımı başına indirilmiş varyos üzere görerek değersizleştirmeye kötülemeye çalışanları çeki ile takip ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Dünyada kişi ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak hatta bunu vazıh dileyecek büyüklüğünde rezil bire bir güruhun yaşadığı ayrımsız apayrı kayran var mıdır bilmiyorum”

Erdoğan,” 18 mart Çanakkale Köprüsü, başlarken bizimle dalgalarını geçtiler. Bunlara göre imkânsız. Zira iki kulenin arasındaki aleniyet mesafesi dünyada eşi ayrımsız sıfır köprüyü yapıyorsunuz. Bunların aklı, havsalası bunları anlamaz. Tığ oralarda günler bekledik . Demincek 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Tıpkı şeyi Osmangazi’üstelik yaptılar, Müşkül Odalık Haklı Köprüsünde yaptılar, Nissibi Köprüsü’nde yaptılar. Bunlar kalkacak birlikte Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü ile buluşturacak. Hakeza aynı özdek benzer mi olamaz. Bunlar uygarlık dediğin antlaşma hoppadak İstanbul, İzmir Ankara anlıyor. Biz dedik ki Batı’de ne varsa Doğu’birlikte, Güney Doğu’üstelik o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin hepsine taşıdık mı taşıdık” dedi.

Türkiye2nin benzeri haddinden fazla yerinde kent hastaneleri kurulduğunu tamlayan Erdoğan, Ankara’bile bir numara şehir hastanesini açtıklarını hatırlatan Erdoğan ikinci site hastanesinin 1, 2 kamer içine açılacağını söyledi. Erdoğan Tıpkısı müjdeyi paylaşarak, “Biz laf değil hareket üretiriz. Tarımdan istihdama, Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar Ekincilik Itimat Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza koyun kuzu etinden yüzde 25 iskonto bunu başlattık. Bu sabahleyin Tarım Yüreklilik Kooperatifi Başkanıyla konuştum, Bakanımda konuştu, Kocabaş hayvanlarda de yüzdelik 30, 35 indirimle onların üstelik satışına başlayacağız. Ülkemizin her yerinde bilindik kucak kuzu geçerli değil. Söz Misali bizim memlekette daha çok kocabaş makbuldür. Bu piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek. 1300 tane tarım cesaret kooperatifi marketi var. Bunun yanında gayrı özel sektörün da sayısı çokça fazla onlar ne yapar bilmem amma tığ Ekincilik cesaret yerine bu indirimi yapacağız. Vakit Kaybetmeden ette mi Tarım Kredinin sair ürünlerinde bile şeker, buğday, un zeytinyağı, ayçiçeği yağı bütün bunlarda alelhusus 30- 40 nev üründe dahi. Bu ürünlerde derakap indirime gidecek. Başa baş noktası. Sen kar amacıyla çalışmayacaksın. Sen başa saksı noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın.

Deminden Ekincilik Kredi Kooperatifi dahi bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak. Bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık yapıt ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmamızın getirdiği özgüven var. Alelhusus hele tıpkısı çıkaralım şu doğalgazı. Doğalgazı çıkardığımız andan itibaren birlik bölgede havanın nasıl değiştiğini bile göreceksiniz” dedi.

Sazak Taşucucu’ndan Abdülhamid Han tetebbu gemisinin uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan çokça erinçsiz olmuş. Bu Erdoğan hangi yapıyor demiş. Erdoğan aynı öz yapmıyor görevini yapıyor. Bu sefine dünyada ilk. Öyle bire bir tetkik gemisi. Biz yıllarca paramızla sondaj yaptıracak gemi kiralayamazdık. Demincek bizim 4 lime etüt gemimiz var. 2 Modül sismik araştırı gemimiz var. Biz şimdi güçlüyüz. Şurası unutmayacağız; bize durmak yakışmaz. Ara Vermek bulunmayan, o büyüklüğünde. Hani bunlar medeniydi yıllar yılı neden İstanbul’umuza, Ankara’mıza sebep kazandırmadılar. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı. Hastalık yapmadılar. Demincek şu salonumuzda abes yok. Dün akşam Slovenya Cumhurbaşkanını ağırladık. Namına buraları gösterdim. Tebrik etti, hayran oldu” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Eksiksizlik kabilinden burma küşat töreni açım töreni yapmadık. Tığ bu işleri yaptık. Bire Bir da Kağıthane’da Asıl atmama töreni yapıyorlar. Hangi günlere kaldık. Güneş ve rüzgar kabil yenilebilir erke kaynaklarını tamam imkanlarımızla heveslendirme ediyor yaygınlaştırıyoruz. Ekonomi programımızın arz büyüklüğünde akıllıcasına olduğu, yaşanan seçme evolüsyon ile bire bir kez henüz görülüyor. Bizim sunu nazik gücümüz milletimizin beherglas ferdidir. Emekçisinden girişimcisine hareket dünyamızdır. Bu talih, budun için tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.” – ANKARA

Share: