Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik büyük toplumsal ev projesi lansman töreninde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin sunu iri toplumsal göz projesiyle amaçlarının, önceki kadem konutlarını azami 2 sene zarfında bitirip adalet sahiplerine döndürmek olduğunu belirterek, “Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve ekim sonuna kadar sürecek sosyal göz projesinin önceki temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Kültür Merkezi’nde planlı Cumhuriyet tarihinin sunu iri sosyal ev projesinin lansman töreninde bire bir enformasyon yaptı.

Tarihin yeryüzü iri içtimai göz kampanyasına öncülük eden Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik kartı fail Erdoğan, sürece katkı verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve iş yerlerinin şimdiden görklü olmasını diledi.

Reisicumhur Erdoğan, güzeşte 20 yılda ülkeyi temas alanda olduğu kadar basamak üretiminde dahi yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını belirten Erdoğan, TOKİ yoluyla tek ülkenin sahne de edemeyeceği aynı atılımla yüzde 90’ı toplumsal konut kalkmak amacıyla umum 1 milyon 170 bin bölük inşa ettiklerini anlatım etti.

Ülkeye, çağın bilcümle ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hisse senedi yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının da üstünde stadyumlar, rastgele kesimden adam amacıyla yüzlerce içtimai ve kültürel kuruluş kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri kent işleyen genişlik majör unsurlar olan saf, tarihi ve kültürel mirası korumaya özel önem verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, yüksek mimarlık ayar taşıyan evleri, dükkanları meydanları yer tehlikesiz şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, alnaç restorasyon çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine uygun adına baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’bile Yıpranmamış Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden ahit yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini ayrımsız sakat günlerinde olduğu üzere baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’da Ulu Cami’yi üstelik içine düz tarihi çarşı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine benzeri dahi budun bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin ilk şişman basamak projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, abide ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil ayrımsız yaşam alanı adına şehrimize kazandırıyoruz. Aynı şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’dahi yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe çekinmek anlayışıyla kesintisiz sürdürüyoruz. Bunun beraberinde, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Çaykara tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve okuma mekanları haline mevrut ulus kıraathaneleri ile cemi 455 budun bahçesini birlikte çarçabuk düz yazı ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar aracılığıyla sahiplenilen kavim bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Okkalı Kentçilik Vizyonu”nun örnekleri namına uluslararası şehircilik ödüllerine layık görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bütün bu çalışmalarla, TOKİ, yemeden içmeden yapı işleyen tıpkısı gelgel olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük toplumsal bakım yapıları arasına girmiştir. Tabii bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin en iri kentsel dönüşümünü başlattık. Bittabi yekpare bu iri dönüşümün sahibi da muhatabı de yararlanıcısı de milletimizin ta kendisidir. Bugün de sizlerin huzurunda, içtimai bölük odaklı şehircilik atılımlarımıza eskimemiş aynı bölüt henüz eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği gibi 2019 yılında, önce 50 bin adetlik, arkası sıra 100 bin adetlik iki toplumsal konut projesi başlatmıştık. Bilcümle söylediğimiz kadar, bizim muharrik kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin her köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması, bizi elan şişman adımlara irsal etmiştir. Hem yapılacak göz sayısını artırmaya hem dahi kampanyayı sürekli kuzuluk getirmeye karar verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin değme durumunda beniz binlerce bakir içtimai konutun, bölük arsasının ve gelişim yerinin mensur sürecini başlatıyoruz. Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin ilk temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, ilk kadem konutlarını maksimal 2 yıl içre bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, ufki mimari esasıyla, dayanç pozitif 3, dayanak pozitif 4 veya destek zait 5 yerine, depreme dayanabilen şekilde nesir edileceğini bile aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, hele mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak benzeri anlayışla hayata geçiriyoruz. Seçme şeyden önceki bu gerçeğin altını alelhusus çizmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki yeryüzü balaban ev yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına böyle global ve tarihi önemde benzeri kampanyayla girmekten alım duyuyoruz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: