Reisicumhur Erdoğan Özbekistan’a geldi

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “TC-TRK” ile TSİ 13.45’te, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Ululuk Başkanları Zirvesi’ne özel misafir adına süzülmek amacıyla Özbekistan’ın Semerkant kentine geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Semerkant Uluslararası Havalimanı’nda, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Başvekil Yardımcısı Camşid Hocayev, Dışişleri Nazır Yardımcısı Gayrat Fazilov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev ve diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Amut, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Demir, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Baskı ve AK Parti Genel Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik da Semerkant’a geldi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Özbekistan Reisicumhur Şevket Mirziyoyev’in davetine icabetle, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Şevket Başkanları Zirvesi’ne özel misafir adına katılacak.

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü nezdinde, “diyalog ortağı” statüsünü elde ettiği 2012’den bu yana Türkiye’den doruk toplantılarına “Cumhur Reisi” düzeyinde ilk defa paydaşlık olacak.

Şahika kapsamında, gâh liderlerle düet görüşmeler yapacak Cumhur Reisi Erdoğan, yarın düzenlenecek Doruk Oturumu’nda da konuşacak.

Share: