Reisicumhur Erdoğan ve Bakan Soylu’ya müteveccih yıldırma içeren konuşmalara soruşturma

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 5’incisi planlı betik fuarında CHP Mersin Saylav Yüce Usta Başarır ile gâh konuşmacılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu kasıt aldı.

Edremit Belediyesince 13-21 Ağustos tarihleri beyninde yapılan fuardaki bazı konuşmacıların hakaret içeren sözleri sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti.

Fuar boyunca düzenlenen panellerde konferansçı olan CHP Mersin Ağacı Milletvekili Ali Uz Başarır, eski CHP Balıkesir Mebus Mehmet Mecmu ile bozuk CHP İstanbul İl Başbuğ Yardımcısı Uğur Deniz Kazı hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Halkı maksat ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama” suçlamalarıyla Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca resen sormaca başlatıldı.

SELIM Tümen Edremit İlçe Başkanlığı dahi konuşmacılar üzerine Cumhuriyet Altını Savcılığına yanlışlık duyurusunda bulundu.

Panellerdeki konuşmalardan bazıları

CHP Mersin Saylav Yüce Becerikli Başarır, “Beşli Çete Kimlerden Oluşuyor?” başlıklı panelde konuştu. Birçok bakanın, milletvekilinin yargılanacağını müstakbel süren Başarır, “Ama aynı sevimli hususi yargılanacaktır. O Süleyman Soylu olayı başlıyor. Ona af yok. Ona asla af namevcut bunu bilin.” dedi.

“Demokrasi İçin Kontak Olabilir mü?” mevzulu panele katılan eski CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tam da kendisini dinleyenlere angajman çağrısında bulunarak, “Faşizme cebin birleşmeyenler faşizmin zindanlarında buluşurlar. Şayet 21 yıldan bu yana ayrımsız AKP iktidarı başta ise Tayyip kabilinden reis baştaysa hepimiz bütün birlikte kendimizi sorgulamamız gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan, Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Temel ile gazeteci yazar Zor Muhik Demirağ karşı de fuardaki panellerde yaptıkları konuşmalardan muhit “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Halkı kin ve düşmanlığa heveslendirme ve tenzil” suçlamalarıyla kaza başsavcılığınca araçsız anket başlatıldığı öğrenildi.

Demirağ bile “İmamların Kuyu Anası” başlıklı paneldeki konuşmasında, “Malum bire bir nefer var: ‘Söyle bakalım söyle’ diyor. ‘Burada havaalanı mı vardı, burada üniversite mi vardı?’ Ferda başka dolaşma usa vurma üzere müdrike kararları çıktığında derhâl avukatları ona bire bir tabir alacaklar, ‘Akli dengesi durumunda değil, bunları yargılayamazsınız, cezai ehliyeti bulunmayan’ diye. Ama tığ yemeyeceğiz, katiyetle yargılayacağız.” dedi.Share: