RTÜK Başkanı Ebubekir Delice: “İletişimci olacak kardeşlerimize çok balaban fariza düşmekte”

RTÜK Başkanı Ebubekir Atmaca: “İletişimci olacak kardeşlerimize çokça iri görev düşmekte”

12. Gelecekte İletişim Çalıştayı

SAMSUN – Samsun’dahi 12. Gelecekte İletişim Çalıştayı’nda mütekellim Radyo ve Göstergeç Üst Oturmuş Başkanı Ebubekir Delice, gelecekte iletişimci olacak gençlere, Türkiye’nin düz davasının anlatılmasında ve savunulmasında balaban fariza düşeceğini söyledi.

12. Gelecekte İletişim Çalıştayı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Ekin ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan merasim, tören düzeni konuşmaları ile devam etti. Programın açılışında mütekellim RTÜK Başkanı Ebubekir Mecnunca, “12 yıldır bu çalıştayı yapıyoruz. Hoppadak pandemi döneminde uzaklık verdik. Bu çalıştayın teması; ‘Kuruluştan Kurtuluşa, Kurtuluştan Kuruluşa’ Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki 100. yıla atfen yapılan çalışmalar. Bu toplantılar Samsun’dahi başlayıp sırasıyla Amasya ve Sivas’a kadar gideceğimiz ve neticelendireceğimiz tıpkı çalıştay olacak. Konuşmaların arkası sıra atölye çalışmaları yapılacak. 20’ye mail ülkeden gelen misafirlerle çalıştaya devam edeceğiz. Çalıştayın sonucunda bildiri yayınlayacağız. Ayrı tıpkısı programda de Erzurum’a giderek oradaki Halas Savaşı dönemindeki mücadelenin önemini iletişim araçları açısından değerlendireceğiz” dedi.

“İletişimci olacak kardeşlerimize çok iri görev düşmekte”

Gelecekte iletişimci olacak gençlere, Türkiye’nin essah davasının anlatılmasında ve savunulmasında büyük fariza düşeceğini ifade fail Ebubekir Mecnunca, “Halas Savaşı denince medyanın rolü haddinden fazla mefret. Ajans, izzet kanalımız, İletişim Başkanlığı koordinasyonunda Matbuat İlan Kurumu ve RTÜK kabilinden bizler bu görevi ifa eden, yurt içerisinde ve yurt dışında halklı davamızı, lüzumlu bize alın yapılan yayınlar lazım bizim üzerimizde yapılmaya çalışılan takanak operasyonlarına karşı, iletişimin dahi gücünü kullanarak yapmaya çalışanlara alın elimizden mevrut kudretle, güçle yapmaya çalışmaktayız. Kâfi mi yetmez. İleride iletişimci olacak kardeşlerimize çokça nazik fariza düşmekte. İşin rengini, aslını öğrenerek mezun olduğunuzda ülkelerinize gittiğinizde Türkiye’nin doğruca davasına yönelik yapılacak olan hep saldırılara cebin yapacağınız çalışmaları gururla strateji edeceğiz. Bu çalıştaya destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Vali Zülkif Görgüsüz: “OMÜ 5 binden çok uluslararası öğrenciye cemaat”

OMÜ’nün bünyesinde terbiye kayran 5 binden fazla arsıulusal öğrenci olduğunun altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Baskı dönemlerde basına hangi kadar koca tıpkısı amaç yüklendiğini anlamamız açısından son evre önemli bire bir programda toplandık. Esasen değme dönemde basının hakeza ayrımsız misyonu var. Basın bu misyonu yerine getirdiği sürece doğrusu halkıyla entegre, geleceğe güvenle vekil ve milletle birliktelik sergileyen aynı matbuat görebiliyoruz. Bu manada bu toplantının özünü önemsiyoruz. Uluslararası öğrencilerimize hele bu toplantıda hitap edilmesi akıbet paye yüce. Bizim üniversitemizde 55 bin civarında öğrencimiz var. 5 binin üstünde uluslararası mihman öğrencimiz var. Bu azımsanmayacak aynı rakamdır. Türkiye’üstelik bu manada mehabetli üniversitelerden birisiyiz. Samsun aslında aynı mektepli şehridir. Şuan de uluslararası öğrenci şehirlerinden birisidir. Bu konuda potansiyelimiz çok aşkın. Daha birlikte arttırmak ortamında kaliteyi de tek devir azaltmadan gelen öğrencilerin bütünü özel sınavlardan boşlamak kanalıyla seçilerek üniversitemize mevrut uluslararası öğrencilerdir. Bu manada bu herkes yetişkin. Yani bütün Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde kıraat hakkını kazanamıyor” şeklinde konuştu.

Rektör Yavuz Ünal: “Uluslararası öğrencilerin döndüğünde de bizim kültürümüzle hayat dolu ilişkisini sürdürmesi arzusundayız”

OMÜ’üstelik yetişek kayran arsıulusal öğrencilerin ülkelerine döndükten ahir süreçte da Türkiye ile bağlarını koparmamalarını ve firez elçisi gibi çalışmalarını hedeflediklerini tamlayan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Yaklaşık olarak 120 ülkeden 5 bin küsür yabancı ile uluslararasılaşma sürecinin olgunlaşma ettirmiş ancak bu öğrencilerin içerisinden 2021 yılı içerisinde 57 öğrenciyi seçmece OMÜ Vakfı yoluyla ‘hars elçileri’ adı altında tanımlamış ve özel bire bir eğitime tabi tutmuştur. Burada gaye zat ülkelerine döndüklerinde akranlarından ayrımlı olmaları ve kişi ülkelerinde bire bir alım çalım üstlenmelerini amaçlamaktır. Nedeniyle fenomen sadece kalifiye öğrenci kabul etmek değil. Öğrenci iken öğrenci olduğu bu proses içerisinde üretime ve toplumsal hayata katılmasını tıpkı oyuncu namına yönlendirici önder yaşayan bire bir bireyi OMÜ’yü bitirip ülkesine döndüğünde bizim ülkemizde, bizim kültürümüzle ateş parçası ilişkisini sürdürmesini rağbet etmekteyiz. Çıkışlı olduğunuzda bu güçle hayata atılacak ve sadece kendinize değil milletinize, devletinize ve insanlığa çok kısık katkılar sağlayacağınızı beklenti etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra uluslararası öğrenciler, akademik bildirilerinin sunumu yaptılar. Arnavtluk’tan Era Doni, Etiyopya’dan Salih Meki, Türkiye’den Zeynep Sınar, Tunus’tan Takoua Ferchichi, Sudan’dan Rania Abdelazim, Arnavutluk’tan Elidjon Ulaj, Cezayir’den SAlima Feredj, Ürdün’den Osama Yahya, Afganistan’dan Muhammad Hassanzoy ve Türkiye’den Muhammed Ersin Saftirik kişi konuları hakkındaki sunumlarını gerçekleştirdiler.

Share: