Saika Kaya’dan Vekil Özer’e: “Cumhuriyet Devrimleriyle Hesaplaşmayı Önüne Koyan Tıpkı Anlayışla Kullanılmamış Bir Meslek Açamazsın”

CHP Ankara Saylav Saika Kayaç, Sakarya’üstelik basın toplantısı düzenleyerek yıpranmamış eğitim-talim yılına hazır oldukları açıklayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e reaksiyon gösterdi. Kaya, “Sakarya’birlikte tıpkı sokakta gezseydin, 1999 depreminde yıkılan okulların yerini sana gösterselerdi neyi başaramadığınız açığa çıkacaktı. ‘1990’dan bana hangi’ diyebilirsin, haklısın. Sen zaten devri külüstür yaratıyorsun. Senden ilk yedi Milli Eğitim Bakanı, Doğruluk ve Kalkınma Partisi’nin bakanıydı. Onları yok saydınız. Sen, yıpranmamış bir gündüz yaratacağını zannediyorsun ama bu zihniyetle, bu kafayla, Cumhuriyet Altını devrimleriyle hesaplaşmayı önüne koyan tıpkısı anlayışla eskimemiş tıpkısı meslek açamazsın” dedi.

Saika Kayaç, zaman CHP Kırşehir İl Başkanlığı’nda zaman basın toplantısı düzenledi. Mahmut Özer’in 2022-2023 eğitim bilimi-öğretim yılına ilişkin Sakarya’daki “Hazırlıklarımız bitmiş” açıklamasına aksülamel gösteren Kaya, özetle şunları söyledi:

“11 Ağustos’ta Sakarya’de Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, bire bir matbuat toplantısı düzenledi. 2022-2023 eğitim-öğretim yılına amade olduğumuzu, bunun ortamında Sakarya’dan çağırmak istediğini söyledi. Ben birlikte Sayın Mahmut Özer’e Kırşehir’den yanıt vermek istiyorum. Hoşur eğitim-öğretime hazır mıyız? Hazırlıklar yapıldı mı? Aynı cırcır böceği kadar mi çalıştı Milli Yetişek Bakanlığı, yoksa karınca kabil mi çalıştı? Az Buçuk evvel Sayın Kırşehir İl Başkanı’mız açıkladı, Kırşehir’in 252 köyünde şayet 12 ekol varsa köyde ve yeni döneme hazır dediğinizde da 252 köye 3 ekol elan arttırma ediyorsa ne kadar hazır olduğumuzu sizlerin taktirine bırakıyorum. Okulların tatile girmesiyle birlikte Milli Terbiye Bakanlığı, umum yoğunluğunu hazırlık dönemine verir. Hangi hazırlığı peki? Tıpkı; eğitim bilimi-öğretimin görüleceği meslek hazırlığı olur. İki; depreme dayanabilen olmadığı belirleme edilen okullar müstacelen depreme mücehhez kuzuluk getirilir. Üç; sarıklı açığını ayrımsız sene öncesinde, 2021-2022 döneminde yaşamışız, yıpranmamış başlayacak süreçte sarıklı açığı olmaması gerekir.

“HADDINDEN FAZLA AÇIK YANIT VERMESİ GEREKİYOR”

1 Eylül geldiğinde, öğretmenin atama olma korkusu ortadan kalkması gerekir. Öğretmen ihtiyacının da giderilmesi gerekir. Dönüp bakıyoruz, koca durumu tayinlerinin başvurma süresi zaman sona eriyor. Bu müracaatlar yapılacak, öğretmenin tayini çıkma, tayini çıktıktan sonra gidecek tayini çıktığı yere, bulabilirse kiralık aile bulacak. Evini taşıyacak, okuluna adapte olacak. Ne ant, 1 Eylül’bile. Aynı öğretmen, 1 Ilkgüz tarihi geldiğinde okulda sınıfı hazırlamakla görevlidir. Yıllık planını yapacak, dersliğini hazırlayacak, vahit planlarını yapacak, bunların tamamını yapacak, amma öğretmenin kafası açik olacak. Kafasında dert kaçınan. Evde bayan, ‘Eşyalar arasında yığılı, hala ev bulamadın mı’ demeyecek. Şimdi bunların hepsi yapılmış mı? Âdem durumu tayinleri dahi yapılmamış. Biliyorsunuz sözleşmeli öğretmenler var. Kontratlı öğretmenler, kadrolu öğretmenlerden tek farkı namevcut amma onların eş durumu tayini da ne eyvah ki bu sene yapılmadı. Bunların tümüne Milli Terbiye Bakanlığı’nın çok kemiksiz cevap vermesi gerekiyor.

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZLE BU ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN YANINIZDA MEYDAN ALMAYA HAZIRIZ”

İşin özeti şudur; Sakarya’dan bire bir açıklama ile Türkiye’ye seslendiniz. Sana önerim şuydu esasen; Sakarya’birlikte aynı sokakta gezseydin, 1999 depreminde yıkılan okulların yerini sana gösterselerdi neyi başaramadığınız açığa çıkacaktı. ‘1990’dan bana ne’ diyebilirsin, haklısın. Sen elhak devri ezelî yaratıyorsun. Senden ilk yedi Milli Yetişek Bakanı, Türe ve Kalkınma Partisi’nin bakanıydı. Onları namevcut saydınız. Sen, eskimemiş bir sıra yaratacağını zannediyorsun amma bu zihniyetle, bu kafayla, Cumhuriyet Altını devrimleriyle hesaplaşmayı önüne koyan ayrımsız anlayışla yeni ayrımsız patika açamazsın, eskimemiş tıpkısı proses işletemezsin. Yapılması gereken çok örtüsüz ve kemiksiz; öğretmen ihtiyacı karşılanmadan tek köye meslek açmaya kalkma. Şayet o köylere ücretli sarıklı vermeye kalkarsan, o ücretli öğretmenleri de esirlik ücretiyle çalıştırırsan iki dokunaklı yakanda olacak. Peşini bırakmayacağım… Bu kentten doğruları ve çözüm önerilerini halkoyu yoluyla size öneriyorum. Uymadığınız taktirde 19 milyon öğrencinin, 1 milyon 200 bin öğretmenin ve  milyonlarca velinin ahını alacaksınız. Ayrımsız zaman geçmiş bu sorunlara hal üretmenizi bekliyor. Eğer ayrımsız ihtiyacınız olursa, çözemediğiniz ve de anlayamadığınız ayrımsız yeri olursa tığ CHP Milli Yetişek, Kültür, Toyluk ve Spor Komisyonu üyeleri namına ve 136 CHP milletvekilleri kendisine çözüm önerilerimizle bu ülkenin geleceği amacıyla yanınızda düz almaya hazırız. Kâfi ki siz, ‘bu işi nasıl yapacağız’ diyerek sorun. Posta göstericiliği bizden. Bunu da çıkıp kamuoyunda anlatmayız, ‘bunlar bilmiyor, bize sordular’ demeyiz. Çünkü bizim derdimiz, 19 milyon çocuğun geleceğidir. 1 milyon 200 bin öğretmenin gururlu geleceğidir.”Share: