Sakarya’da yangıncı adayları mütehammil eğitimden geçiriliyor

Üniversitelerde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ile Müstacel Ebat ve Facia Yönetimi bölümünde okuyan öğrenciler, stajlarını Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda yapıyor.

Yıl içerisinde okudukları üniversitelerden gelen 60 öğrenci Sakarya’bile anne itfaiyecilik eğitimi alıyor, ehliyet ve peklik testlerine bağımlı tutuluyor.

Öğrencilere, ateş yapısı ve gelişimi, kuramsal ve pratik gidiş geliş kazalarına müdahale, iplerle ulaşım ve kurtarma eğitimi veriliyor.

Eğitimlerde öğrenciler, kıyamet, hararet, koşu, ağırlık taşıma, hortum silkeleme, yerde sürünme, yüksekten halatla düşkünlük, halatla teskere inzal, tünelden geçme kabilinden dayanıklı parkurlarda ter döküyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Mefret, AA muhabirine, İtfaiye Ofis Başkanlığının Türkiye’nin türlü üniversitelerinden gelen öğrencilere eğitim bilimi verdiğini söyledi.

Öğrencilerin it canlı eğitimden geçtiğini tamlayan Makro, “Ülkemizin sivil savunmaya, itfaiyeye ve afetle ait terbiye almaya ve uzmanlaşmaya ihtiyacı var, bu ihtiyaçlar dahi rastgele geçen dönme artmaktadır. Uray adına bu üzere eğitimlere yardım bulmak için çalışmalarımıza çabukluk kesmeden bitmeme ediyoruz.” dedi.

İtfaiye Eğitim Bilimi Amiri Mehmet Enes Sezen bile 60 öğrenciye 5 bölüm anne itfaiye aracı eğitimi verdiklerini, 1 periyot dahi ehliyet ve dayanıklılık testine tabi tuttuklarını dile getirerek, “Bu itfaiye leşker eğitimi içeriği yangına engelleme, gidiş geliş kazalarına engelleme, iplerle ulaşım ve kurtarma şeklinde tamamlanıyor, akıbet günde dahi öğrencileri yeterlilik ve dayanıklılık testine bağımlı tutuyoruz. Geleceğin itfaiyecilerini elimizden geldiği büyüklüğünde burada yetiştirmeye gayret gösteriyoruz. İnşallah bu arkadaşlarımız geleceğin itfaiyecileri olacaklardır ve ülkemize bakım edecekler.” diye konuştu.

Veli Üniversitesi öğrencisi Ardıl Aladağ dahi kuramsal eğitimin peşi sıra kılgısal terbiye birlikte aldıklarını belirterek, “Anahtar yangınları şüphesiz söndürülür eğitimini aldık, hortum atmasını ve bağlamasını öğrendik. Yangına şüphesiz engelleme etmeli, bunların hepsini bizlere öğrettiler.” şeklinde konuştu.

Düzce Üniversitesinden Kükremek Gönal birlikte terbiye alırken tıpkısı zamanda vakalara de gittiklerini dile getirerek, “Terbiye alırken yangınlara, orman yangınlarına gittik. Çatı yangınlarına ve trafik kazalarına gittik ve tecrübe sahibi olduk. Eğitimlerimiz esnasında kılgısal yerine bilcümle uygulamaları gördük ve yaptık. Bizler karı itfaiyeciler adına fariza ahzetmek istiyoruz.” ifadesini kullandı.Share: