Samsun afiyet haberleri | 5. Arsıulusal 15. Millî Afiyet ve Şifahane İdaresi Kongresi Samsun’da başladı

5. Arsıulusal 15. Millî Keyif ve Şifahane İdaresi Kongresi Samsun’bile başladı

SAMSUN Keyif yönetimi alanında ilmî faaliyet kongresi olan “5. Uluslararası 15. Ulusal Esenlik ve Şifahane İdaresi Kongresi” Ondokuz Mayıs Üniversitesi karı sahipliğinde başladı.

Seçkin yıl ağır ezgi namına farklı üniversitelerin aile sahipliğinde gerçekleşen Millî Afiyet ve Sayrılarevi İdaresi Kongresi’ne bu sene OMÜ ocak sahipliği yapıyor. Dünyada ve Türkiye’bile ortaya sâdır gelişmeleri ve sorunları ilmî benzeri göz açısıyla ele kabul etmek, kullanmak ve çözüm önerileri getirebilmek için düzenlenen kongrede; sağlık hizmetleri yönetimi, sağlık hikmet teknolojileri, esenlik kurumlarında örgütsel çizi, esenlik kurumlarında halkla ilgiler, keyif kurumlarında mühim dümen, sağlık kurumlarında mali Dümen, sağlık kurumlarında üretim ve işler yönetimi, etraflı dönemli hizmet hizmetleri, keyif hizmetlerinde etik, keyif sektöründe girişimcilik ve yenilikçilik, esenlik iletişimi, sağlık sosyolojisi, esenlik turizmi, akse zamanlarında keyif yönetimi, dümen bilimleri, keyif hukuku, rasyonalist deva kullanımı, keyif yönetiminde nicel teknikler, keyif personeli göçünün sağlık hizmetlerine yansıması, bütünleşmiş keyif hizmetleri, one health (bir tane esenlik), sağlık ekosistemi, uzaktan esenlik hizmetleri, sağlık hizmetlerinde istihdam, teknoloji ve esenlik hizmetleri, pandemi sonrası keyif hizmetleri, döngüsel tutum, akademik süreçlerde ilmî etik bilimi, hastane mimarisi, esenlik hizmetlerinde sayısal pazarlama, keyif hizmetlerinde lojistik ve hazırlık zinciri, sağlıkta ivinti, şifahane enfeksiyonları, sağlık ekonomisi konuları ele alınacak.

“Heves ettiğimiz madde Samsun’la alakalı bir derece göndermek”

Atatürk Kurultay ve Ekin Merkezi’nde planlı kongrenin açılışında mütekellim OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ağır Ünal, “Tığ üniversitede kim hep imkanları, üniversitenin öğrencisi olan hatta bu şehirde var olan hep öğrencilerin istifadesine sunacağız. Bire Bir arama merkezi kuruldu, güdük aynı müddet ortamında bitecek. Şu anda yaptığımız özdek laboratuvarların tamamını benzeri koordinasyona bağımlı tutmaktır. Bu yetişek yılı içerisinde 3 farklı kurultay düzenlenecek. Şu anda çalışmaları bitmeme ediyor. Ikbal ettiğimiz özdek Samsun’la ait ayrımsız değer bulmak. Bunun altında kasıt namına belirlediğimiz şey, Samsun’un TEKNOFEST kabil tecrübelerini gitmek. Bu yetişek yılı içerisinde 3 farklı kurultay düzenlenecek. Şu anda çalışmaları devam ediyor. OMÜ tayin ve yücelme kriterlerini değiştirdi. Bunun içerisinde yüzdelik 30’dan yüzde 200’e büyüklüğünde oluşan tıpkı ayrımlaşma oluştu. Bunların içerisinde seçkin mezunu proje evirmek zorunda olan tıpkısı döneme girdik. Şu anki oryantasyonlarda tığ bunu bulutsuz söylüyoruz. Yani proje çit eğitimi, sertifika alması gerekiyor. Bunu birlikte fiilen bu toplumda uygulaması gerekiyor. 2023 yılı içerisinde OMÜ’yü tıpkı araştırma üniversitesi adına çekmek, zat bölgesinin ekonomisine, ticaretine doğrudan katkı sağlayan bir bilime dönüşmesidir. O nedenle bu kongreye dönerek bu kurultay hem zamansal yerine hem de ana konu adına çok değerlidir. Bu mağaza fikirli mağaza namına geçiyor. Katılımcının salona gelmesi gerekmiyor, eğer ilişim ulaştıysa salona doğrudan katılabiliyor” dedi.

“En koca ve nitelikli yönlerimizden biride keyif sektörüdür”

Akabinde konuşmasını gerçekleştiren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise “Bu yaptığımız programlar etraflı bir süreç ve düzentileme gerektirmektedir. Bu emekte apotr olan hocalarımıza birlikte müteşekkiriz. Esenlik bizim sunu yetişkin sektörlerimizdendir. Sağlıkta teknolojilerimiz olmazsa imkânsız tıpkısı şekilde ilerlemeye devam edecektir. Hastanelerimiz ve sağlık sistemimiz etkili bire bir uzviyet sayılır. Çalışanlarımızın karşısındaki güç amacıyla empati yapması, can kuşu halini anlaması, rahatsız ve rahatsız yakınlarının birlikte doktorları ve çalışanları iyi bire bir şekilde anlaması mehabetli ayrımsız etkenimizdir. Kopça idrak olmadığı zaman son zamanlarda da görüyoruz sağlıkta şiddet kabil tek istemediğimiz ahval görmekteyiz. Samsun tarımda ve sair sektörlerde bile çokça şişman benzeri şehrimizdir fakat en yüce ve birinci sınıf yönlerimizden biride keyif sektörüdür. Değeri çok adsız, gelen misafirlerimizin bilahare fark ettikleri büyüklükte bire bir sektöre sahibiz. Ayrıca yemeden içmeden OMÜ değil, 17 kerem hastanemiz, 8 değişik özel hastanelerimiz, 2 ayrımlı darülfünun hastanelerimiz ile sektöre burada alnaç veriyoruz. Tığ afiyet alanında toprak ili sayılırız ve kısaca 6-7 ilimiz sağlık alanında tamamen Samsun’a, özellikle OMÜ’ye gelmekteler. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve mekân illerimiz bizlere sayrı nakili yapmaktalar. Çünkü sağlıkta yüksek olduğumuz nazik alanlar var. Sadece kasaba illerimiz değil, sıkı dışından birlikte tutkun nakillerimiz bizlere gelmekteler. Afiyet sektöründe sizlerin üstelik sebebiyle haddinden fazla bol tıpkı noktadayız” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından enstrüman dinletisi yapıldı.

Share: