Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle merasim gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda planlı törende Ilbay Zülkif Dağlı, Şehremini Mustafa Demir ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diril, milletin şehit ve gazilere gönül borcu verecekli olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Umum Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının hareketli destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün tamam yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan gönül borcu, şükran duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, DÜRÜST Tümen Tokat Saylav Mustafa Arslan, CHP Tokat Saylav Bayrı Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Çoban, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Belediye Reisi Sulh Ayhan ve gazi dernekleri eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Peşi Sıra çekinmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün valör ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı merasim, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Fellah, Gaziler Günü tebrik etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle ayrımsız otelde kahvaltıda buluştu.

Peşi Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Ilbay Mustafa Çiftçi, Şehremini Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Martir Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şehitler Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Çoban, törende yaptığı konuşmada, ayrımsız kavga meydanındaki sunu faziletli mertebenin şehitlik olduğunu, yiğitlik mertebesinin bile bildirme faziletkâr ikinci erinç olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Vali Rençper ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer aracılığıyla şehitlerin ruhu için yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda düzenlenen törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Sancak Salih Balaban, Belediye Reisi İsmail Hakkı Iyi ile martir ve gazi dernekleri temsilcileri aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün medlul ve önemini tamlayan konuşmanın arkası sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Büro Başkanı Ahmet Çelik,19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasını sağlayıcı ve devletin bekası için canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ayrımsız zaman olduğunu söyledi.

Konuşmanın peşi sıra Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve ayrımsız mektepli yoluyla koşma okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin ardından 100. Yıl Kültür Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali Avni Şarap, Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Abla Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra izlence Ahali Terbiye Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün medlul ve önemini belirten konuşmasının ardından şiirler okundu.

Elan sonra Natür Firez Köyü’ndeki programda mütekellim Ilbay Avni Çakır, Türk milletinin tarihinin cila ve şerefle meşgul olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Yavuz Sağlıklı Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda planlı merasim, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Henüz sonraları içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle dostça etti ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Örenlik, Şehremaneti Başbuğ Vekili Cemal Imge Tığ, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Amasya Ofis Başkanı Ahmet Ünverdi, hava müdürleri ve gaziler katıldı.Share: