Samsun ve mekân illerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Samsun, Çorum, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Tokat ve Amasya’birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Samsun’de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda merasim düzenlendi.

Öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlayan Vali Zülkif Görgüsüz, konuşmasında, 600 almanak tıpkı dünya devletinin mirası üzerinde yükselen genç Cumhuriyet Altını’in Gazi Mustafa Kemal’in veciz şekilde tabir ettiği muasır medeniyetler seviyesinin konusunda emisyon mücadelesini ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürdüklerini söyledi.

Zaman 2023, 2053 ve 2071 vizyonu hedefine odaklanarak yıpranmamış ve henüz büyük başarılar üzere gençlerin kendisini hazırlamasını talip Görgüsüz, “Rum’daki bin almanak varlığımızdan, ülkemizi dünyanın yer şişman 10 ekonomisinden biri haline getirerek ebedileştirme hedefimizden asla ivaz vermeyeceğiz. Bu aziz budun ülkemizi, Türkiye’nin geleceğini, ay sarih bayrağı namertlere çiğnetmeyecek. Umum halkımız bilmektedir kim güzeşte ASALA, zaman FETÖ, PKK ve DEAŞ adına karşımıza dikilmektedirler. Bugün birliğimizi, kardeşliğimizi istemeyen yavuz güçler tuhaf senaryolarından, çepel oyunlarından geri durmayacaklar ve isimleri tahavvül etmek kanalıyla karşımıza geleceklerdir. Çünkü bunlar 100 yıl evvel emellerini gerçekleştiremeyenlerin uzantılarıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın arkası sıra öğrenciler umum oyunları gösterisi sundu, askeri mızıka mini dinleti verdi.

Kutlama programı derbent töreniyle sona erdi.

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi makamında tebrikleri akseptans etti.

Ardından Kadeş Sulh Meydanı’ndaki törende vatandaşların bayramını kutlayan Fellah, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması temennisinde bulundu.

Çiftçi, daha sonra sene süresince yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

El oyunları, mehter ve cimnastik gösterileriyle devam eden merasim, meze geçişiyle serencam buldu.

Çankırı

Çankırı Milli İrade Meydanı’nda planlı merasim, Ilbay Abdullah Ayaz, Şehremini İsmail Hakkı Salim ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük’ün vatandaşları selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Vali Ayaz, günün anlam ve önemini belirten meşveret yaptı.

Ayaz, Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. yılına ulaşmanın ve kutlamanın gururu içerisinde olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Altını’in kurulduğu 99 sene geçmiş ruh büyüklüğünde tüvana ve 99 yıllık tecrübeyle ati yüzyılı bilcümle beraber mensur edecek okkalı ve kuvvete sahip olduğunu tamlayan Ayaz, “Cumhuriyete giden yolda yapılan fedakarlıklar, çekilen çileler, kaybedilen canlar ve tam fedakarlıkların gençlerimizin bilincinde olduğunu düşünüyor, onlara bağımsız milletvekili tıpkısı ensiz çoğaltmak amacıyla yapılan fedakarlıklara cemaat çıkma ve ülkemizin 99 yılda geldiği seviyenin haddinden fazla henüz ilerisine taşıyacak himmet ve fedakarlıkla çalışmalar yapacaklarına inanıyorum.” diye konuştu.

Daha sonradan öğrenciler şiirler okudu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Bire Bir Yudum Küçük Asya Efsanesi Umum Oyunları Topluluğu eylem sundu.

İl Uyanık Komutanlığı Düzenlilik Komando Er Bölük Komutanlığınca silahlı gösteri yapılmasının peşi sıra dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Tören, kortej geçişiyle sona erdi.

Sinop

Sinop’ta 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nın 99. sene dönümü coşkuyla kutlandı.

Ilbay Erol Karaömeroğlu, makamında tebrikleri kabul etmesinin arkası sıra İskele Meydanı’nda Şehremini Barış Ayhan ile törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Karaömeroğlu, günün meal ve önemini tamlayan bire bir istişare yaptı.

Karaömeroğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’birlikte Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp 29 Ilk Teşrin 1923’te car ettiği Cumhuriyetin bırakılan sunu büyük miras ve vazgeçilmez benzeri değer olduğunu söyledi.

Törende şiirlerin okunması, spor ve el oyunları gösterisinin arkası sıra İl Kurnaz Komutanlığı Asayiş Komando Bölük Komutanlığının tüfekli hareketler gösterisi, izleyenlerden alkış aldı.

Program tören geçişi ile akıbet buldu.

Kastamonu

Kastamonu’de Vali Avni Şarap makamında kortej tebriklerini kabul etti.

Daha sonradan Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme fail programda Şarap ve Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Ilbay Şarap, müracaat yaptı.

Ardından umum oyunları ve spor kulüpleri gösteri sundu, öğrenciler şiir okudu. Müzik dinletisinin peşi sıra Açıkgöz Taharri Kurtarma ekipleri bir otelin çatısından iple inerken Türk bayrağı açtı.

Açıkgöz Komando Er Terbiye Bayram Komutanlığı Gösteri Birliğince verilen silahlı ve silahsız gösteriler birlikte izleyenlerin beğenisini topladı.

Tokat

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun Valilikte protokol üyelerini kabulüyle başlayan tören, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme etti.

Burada utanmak duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali Hatipoğlu, yaptığı konuşmada, bayramı iri aynı heyecan ortamında kutladıklarını söyledi.

Program boğaz töreniyle sona erdi.

Törende İl Açıkgöz Komutanlığına sınırlanmış komandolar birlikte gösteri sundu.

Amasya

Amasya ve ilçelerinde, Cumhuriyet’in 99. sene dönümü törenlerle kutlandı.

Vali Mustafa Masatlı’nın Valilikte tören düzeni üyelerini kabulüyle başlayan merasim, daha sonraları Çetince Sevap Meydanı’nda bitmeme etti.

Masatlı, Şehremini Mehmet Zerrin ve Garnizon Komutanı Liva Mehmet Fatih Ören katılımcıları selamladı.

Törende yıl süresince muhtelif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Şiirlerin okunması, halk oyunları gösterilerinin peşi sıra program boğaz töreniyle sona erdi.

Share: