Samsun’da kış hazırlığı fail kadınların salça ve konserve mesaisi

Samsun’un Mıntıka ilçesinde kadınlar, bitmeme fail kış hazırlıkları kapsamında salça ve konserve yaptı.

Kadınlar, kışa müteveccih dönemine göre kuşburnu marmeladı, erişte, tarhana çorbası, şeker hastalığı pancarı pekmezi ve dayanmayan gibi mahsulat hazırlıyor.

Salça birlikte eden kadınlar, bunun üzere evvel adına domatesi doğrayıp tuzlayarak çuvalladıktan sonraları bildirme beş altı 3 çevrim bekletiyor.

Henüz bilahare kabuğu ve çekirdeğinden ayrılıp püre haline getirilen domates, tuz arttırma edilerek 3-4 saat pişirilerek salça haline getiriliyor.

Kadınlar, konserve amacıyla da domates ve biberi doğrayıp pişiriyor. Ardından salça ve konserveler, elan sonra gezmek için içki kavanozlara konularak müdafaa ediliyor.

Sevnur Balkır, AA muhabirine, salça yapılacak domatesleri atom çekirdeği ve kabuğundan ayırma işini eskiden elde yaptıklarını, zaman ise bunu makineyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu yıl 130 kilogram civarında salça yapacağını tamlayan Balkır, “Amade salça bize yetmiyor. Antrparantez kişi yaptığımızın içine ne kattığımızı bildiğimiz amacıyla istinaden tüketiyoruz.” dedi.

Fatma Parıltı bile konserveyi domatesin bol olduğu dönemde yaptıklarını dile getirerek, “Aldığımız domatesleri yıkayıp kabuğunu soyarak doğradıktan sonradan aynı müddet kaynatıyor ve sıcak sıcak kavanozlara doldurup ağızlarını kapatıyoruz. Elan sonraları kavanozları suratsız şekilde soğumaya bırakıyoruz. Şayet kapak tutmazsa o şişeyi boşaltıyoruz. Zira elan sonra bozuluyor.” ifadesini kullandı.

Balkır, yaptıkları ürünlerle eş ekonomisine katkı sağladıklarını vurgulayarak, “Bu ürünleri kendimiz yaptığımız amacıyla maliyet bağan oluyor. Ayrıca özlük ellerimizle hazırladığımız ürünleri güvenle tüketiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: