Sarsıntı bölgelerine müzaheret seferberliği sürüyor

Karabük, Kocaeli ve Bartın’de, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, depremin ardından bölgeye gönderme edilen ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Keyif Bakanlığı, AFAD ve MÜSİAD tarafından Hatay’ın Defne ilçesine 54 yataklı vagon taşımalık kumluk hastanesi yapımına ilgilendiren ekipler, altyapı çalışması yürütüyor.

Sahra hastanesi için İstanbul’dan temin edilen 14 konteyneri taşıyan 7 tır yola daha çok. İlçeye mecmu 96 konteyner irsal edilecek.

Öte yandan İzmit ilçesinde mevcut Atatürk Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi eroin atölyesinde, öğretmenler ve öğrenciler, depremzedeler için soba üretimine başladı.

Sobalar, Valiliğe tasdik edildikten sonraları tırlara yüklenerek sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Keder, depremzedelere 2 milyon 353 bin liralık yardım ulaştırdıklarını, bölgeye otağ kovmak için üstelik emek başlattıklarını bildirdi.

Keder, yaptığı açıklamada, hareket sabahı, olağanüstü yönetim kurulu toplantısında, arkalama kararı aldıklarını aktararak, şöyle dedi:

“Bu kararımızı daha dahi genişleterek, latif organ üyelerimizi de sürece dahil ettik. yönetim kurulu, meclis, komite ve üyelerimizin düz aldığı 183 destekçinin nakdi bağışlarıyla toplamda 1 milyon 353 bin 86 liralık topladık. Basar bütçemizden bile dışarıdan 1 milyon teklik bedel ayırdık. Kahramanmaraş’a görevlendirilen Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Müşkül ile temasa geçerek rüçhan ihtiyaçları tayin ettik. İvedilikle mübayaa süreçlerimizi başlatarak ihtiyaç malzemelerini tedbir ettik.”

Satın aldıkları 126 bin 835 ürünü, göz bakım binasından tırlara yükleyerek bölgeye gönderdiklerini belirten Endişe, nakdi yardımların birlikte ayni yardımları dahi bölgeye ulaştırdıklarını, 11 tır gerekseme malzemesini, çeşitli devir dilimlerinde bölgeye yolladıklarını kaydetti.

KOTO heyetinin da sarsıntı bölgesine gittiğini aktaran Keder, Kahramanmaraş’ta Ilbay Güç ile tıpkı araya geldiklerini ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleşen müzaheret eş güdüm çalışmalarına katıldıklarını anlattı.

Keder, hareket bölgesindeki yadımlama ve kış şartlarının, vatandaşların hayata tutunmasını zorlaştırdığına dikkati çekerek, “Sizler ve üyelerimizin destekleriyle 200 çadır göndermeyi hedefliyoruz. Siz ve bu toplantı vesilesiyle üyelerimize keçe bağışına destek çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

KOTO Meclisi Toplantısında, meclis üyelerinin rey birliğiyle 1 yıllık dirlik haklarının çadır bağış kampanyasına aktarılması ve facia komisyonu kurulması kararı alındığı bildirildi.

Karabük

Karabük Valiliği koordinasyonunda başlatılan arkalama kampanyaları devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 253 araçla hareket bölgesine gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, yardımlar beyninde 471 paket asıl azık, 522 palet akarsu, 2 bin 480 ster odun, 82 ton un, 1240 oba, 4 bin 815 battaniye, 362 tırtıl hıfzıssıhha ürünleri, 147 tırtıl maharet gereç, 95 tırtıl pabuç, 5 turist tuvalet, 2 cümbüşlü mutfak, 26 palet tıbbi gereç, 1574 ısıtıcı, 882 yatak, 115 bin 850 savmak, 327 palet kıyafet, 112 halı ile 30 ton saman ve yemin yer aldığı tabir edildi.

Ayrıca Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile sivil cemiyet kuruluşları ve esnaf üstelik yardımları yer sarsıntısı bölgesine ulaştırmaya bitmeme ediyor.

Bartın

Bartın’da vatandaşların bağışladığı besin kolisi, soba, hijyen malzemeleri, bot, çizik, eldiven gibi kışlık kıyafetlerin birlikte battaniye, çocuk bezi ve maması, temiz gereç tırlarla depremde etkilenen illere gönderilmeye devam ediyor.

Bartın Mesleki Eğitim Merkezi ve Bartın Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesinde üretilen sobalar ile Amasra Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi öğrencileri eliyle hazırlanan ekmeklerin üstelik sarsıntı bölgesine gönderimi devam ediyor.

Öte yandan Kıran Koordinasyon ve Kıymetlendirme Toplantısı Bartın Valisi Nurtaç Arslan başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik 15 Orak Ayı Şehitleri Derinti Salonu’ndaki toplantıda Ilbay Arslan, toplumun gelişigüzel kesimi üzere depremin ilk anından itibaren seferber olan amme gelgel ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Aslan, yardımların bölgede ortaya çıkan ihtiyaçlara bakarak sürat kesmeden devam etmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıya, Garnizon Komutanı Bahir Mümessil Miralay Erkan Şahin, Belediye Reisi Cemal Atak, Güven Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Ersin Aslan, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Mufassal ile diğer ilgililer katıldı.

Share: