Sazak yerel haberleri | Mersin Büyükşehir’den “Zafere Doğru 100. Yıl Oratoryosu”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında, “Zafere Akıllıcasına 100. Yıl Oratoryosu’ etkinliği düzenledi.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılı kutlamalarına, haftaya yayılan programlarla Mersinli vatandaşları buluşturarak başladı. Utku Bayramı etkinlikleri kapsamında önceki yerine, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Firez ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı marifetiyle, Özgecan Aslan Meydanı’nda  ‘Zafere Akla Yatkın 100. Yıl Oratoryosu’ etkinliği düzenlendi. Programa, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Komutan Vekili ve Sedir Üyesi Gülcan Şita, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Divan üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

ARYALAR VE TÜRKÜLER EŞLİĞİNDE ORATORYO SAHNELENDİ

Umumi Sanat Yönetmenliği’ni Murat Akış’ın, Orkestra Şefliği’ni Daniel Fedorean’ın yaptığı ‘Zafere Akıllıcasına 100. Sene Oratoryosu’nda, Sazak Büyükşehir Belediyesi Danışma Toplulukları’nın oluşturduğu orkestra ve seyretme sanatçıları, balaban zaferin tarihsel sürecini, aryalar, napolitenler ve türküler eşliğinde sahneledi. Etkinlikte, Firez ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger birlikte Nazende Sevgilim, Kalbe Dolan O İlk Göz, Çalın Davulları, Aynı Sıkıntı Tuttu Bizi ve Sabahın Seherinde parçalarını seslendirdi.

Etkinlikte, Sazak Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu Genel Danışma Yönetmeni Erek Atak ile Site Tiyatrosu oyuncuları, zaferin tarihsel sürecini anlattı. Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedî eseri Nutuk’tan cümlelerin üstelik düzlük aldığı, Türk Milleti’nin yengi yolculuğunda yaşadığı mağrur mücadeleyi anlatan oratoryoda, Büyükşehir Kent Orkestrası, Türk Folk Müziği Topluluğu ve Halk Oyunları Topluluğu’nun beraberinde, Sazak Şevket Opera ve Balesi, Ankara Şevket Opera ve Balesi ile Adana Oran Senfoni Orkestrası sanatçıları dahi kayran aldı.

“30 AĞUSTOS GALEBE BAYRAMIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Gülcan Kış, “Kültür ve Içtimai İşler Dairesi Başkanlığı sanatçıları, mehabetli ayrımsız akışla zaferimizin tarihsel sürecini anlatan, zaferin yolculuğunu bize gösteren katlanılamaz tıpkı fon sergilediler. Bu düşündürücü günde, bizlere böylesi koca tıpkı geceyi yaşatan bütün sanatçılarımızı canı özden kutluyorum. Yengi Bayramı kutlamalarımız, 30 Ağustos’a kadar devam edecek. Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi ile Hars ve Toplumsal İşler Dairesi Başkanlıkları, düzenledikleri etkinliklerle 30 Ağustos’a büyüklüğünde Mersin Ağacı’in beherglas noktasında sizlerle olacak. 30 Ağustos akşamı birlikte yeniden bu çıplak, Nova Norda ve Gazapizm’in konserleri gerçekleşecek” diyerek konuştu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ VE ATATÜRK’Ü MOSKOF ILGIYLE ANMIŞ OLDUK”

Etkinliğe katılan vatandaşlardan Yaşar Bahçeci, adamakıllı benzeri akşam geçirdiklerini belirterek, “30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nda hakeza ayrımsız hatırlatma yaptığı için Büyükşehir Belediyesi’ni kutlamak lazım. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Atatürk’ü canı istekle anmış olduk” derken, Muhabbet Bahçeci üstelik “Etkinlik haddinden fazla güzeldi. Hep sanatçılar ve müzikler bizi duygulandırdı. İyi ki gelmişiz, dolgunca ki yapmışlar bu programı” dedi.

Ahmet Şenol ise ” 68 kuşağındanım. Mevrut sanatçıların hepsini kutlama ediyorum. Vahap Bey’i da unutmamamız gerekiyor. Böyle etkinlikleri bize sunduğu amacıyla, sizin nezdinizde kendisine teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Share: