Sefirikebir Başçeri, TEKNOFEST’te ihsan düz KKTC’li lise öğrencilerini akseptans etti

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Yüce Kasıt Başçeri, TEKNOFEST 2022’de “İLKE” isimli araçlarıyla Arsıulusal Efficiency Challenge Elektrikli Kurgu Yarışları ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Şalter Yarışları’nda birincilik elde eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Sedat Simavi Sanayi Çığır Lisesi (SSEML) öğrencilerini kabul etti.

Kabulde, Türkiye Cumhuriyeti Cahillik ve Spor Bakanlığı KKTC Koordinatörü Mithat Tekçam, SSEML’nin öğretmenleri ve müdürü hazır bulundu.

Büyükelçi Başçeri, TEKNOFEST 2022’dahi başarı elde eden öğrencileri kutlama ederek, geçen sene da SSEML’nin sükse elde ettiğini hatırlattı.

Başçeri, “Türkiye’de düzenlenen TEKNOFEST’lere SSEML ahenkli namına katılıyor ve KKTC’da gençlerin uygulayım bilimi üretmekteki kararlığını ortaya koyuyor. Bu yıl dahi İLKE ile bire bir başarıya henüz imza attılar, hepsini tek biricik tebrik kartı ediyorum. TEKNOFEST’e KKTC’den yeni tıpkı soluk ve dinamizm götürüyorlar, TEKNOFEST’in enerjisine erke katılıyorlar.” ifadesini kullandı.

Gelecek yıllarda KKTC’den TEKNOFEST’e henüz büyük katılım olmasını dilek ettiklerini dile getiren Başçeri, TEKNOFEST yetkililerine dahi KKTC amacıyla ayrı benzeri sergilik açılması yönünde talepte bulunacaklarını söyledi.

Başçeri, SSEML’nin öğretmenlerini ve öğrencilerin ailelerini bile bu başarıdaki katkılarından âlem tebrik etti. Henüz sonraları elektrikli açkı olan İLKE’yi inceleyici Başçeri, öğrencilerden miftah için bilgiler aldı.

İLKE’nin sınama sürüşü, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliğinin bahçesinde üstelik yapıldı.

SSEML, TEKNOFEST Karadeniz’de ihsan aldı

Türkiye’nin genişlik nazik havacılık, gök ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2022’ye katılarak, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Arsıulusal Efficiency Challenge Elektrikli Miftah Yarışları ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Çevirici Yarışları’nda KKTC’yi kumar fail SSEML ekibi, “İLKE” ismini verdikleri araçlarıyla, 19-24 Temmuz’birlikte Kocaeli’nde düzenlenen yarışmalara katılmıştı.

KKTC’li kol, Liseler Arası Elektrikli Miftah Yarışması’nda civar teknik arama video ödülü klasmanında ve yarışmanın sunu nazik ödülü performansta birincilik elde etmişti.

30 Ağustos-4 Eylül’bile Samsun’üstelik planlı TEKNOFEST Karadeniz’bile lokma hazırlama kategorisinde de birincilik kazanan SSEML ekibi, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştı.

Share: