Şeker Hastalığı pancarında nitelik seferberliği

Şeker pancarında kalite seferberliği

BURSA Pancar ekimin artması ve üretecinin daha fazla gelir elde etmesi adına Bursa ve bölgelerinde toprağa akıllıca pancar tohumları ekildi. Pancarların hasadı yapıldıktan bilahare bölgeye verimi sunu fazla olan tohumlar üreticiye dağıtılacak.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde sınama ekimi yapılan pancarların hasadına başlandı. Hasadı yapılan pancarlar testlere tutulacak.

Eskişehir Çükündür Kooperatifi Umumi Heyet üyesi ve Bursa Kültür Odaları İl Eş Güdüm Başkanı Sadi Patal, “Ülkemizde şeker hastalığı pancarı üretimi eden sahalarımız bellidir. Bugün Yenişehir ve Bursa Bölgesinde çeşitlik araştırması denemelerini Türk Şeker Hastalığı Fabrikaları ve döl firmalarının önerdiğinde yaptık. Tohumları ektik. Ekilen pancarlar hasat ediliyor. Birçok zümre ekilen pancarlardan hangileri bölgenin toprağına akla yatkın olacak. Bunu araştırıyoruz. Verimi ve kalitesinin testleri yapılacak. Yapılan testlerden sonradan bu bölgelere akla yatkın tohumlardan ekimler yapılacak. Sonunda çükündür ekimin artmasını; rekoltenin ve kalitenin yükselmesini hedefliyoruz. Bu sayede üreticinin kazancının yükselmesini istiyoruz” diyerek konuştu.

Share: