Selen insanları: Yoga, kas-kuru ağrılarınız amacıyla düşündüğünüzden elan riskli bire bir etkinlik olanaklı

Bodywork and Movement Therapies dergisinde yayımlanan araştırmada kayran kayran bulgular, yogadan kaynaklanan yaralanmaları aramak için evvel prospektif araştırı sonucunu piyes ediyor.

Yoga, kas kadit bozukluklarındaki tamamlayan veya mütenavip tedavi için popülerleşirken, dünya çapında milyonlarca insana ulaştı. New York’taki Mercy Koleji’nden Prof. Marc Campo ile gelişigüzel çalışmayı yürüten Keyif Bilimleri Üniversitesi’nde doçent Evangelos Pappas “Yoga, temas antrenman şeklinde da olduğu gibi, kas-iskelet sistemindeki ağrılar üzere hayır olabileceği üzere, ağrıya üstelik hastalık benzer.” diyor.

“Çalışmamız, tam spor sakatlanmalarıyla karşılaştırıldığında, yoganın hastalık olduğu balkı oranının yılda yüzde %10’dan çok olduğunu bulduk. Bu hasar oranı, elan önce deklare olanlardan 10 hatim elan yüksektir. Antrparantez yoganın, bulunan ağrıları daha de kötüleştirebileceğine dair de bulgularımız var. Daha başlangıçta var olan kas-çıplak ağrılarının %21’inde durumun daha dahi kötüleştiğine rastladık. Vakaların ciddiyeti açısından bakarsak, yogadan kaynaklanan dert vakalarının üçte birinden ilavesi yoga katılımını engelleyecek kadar ciddiydi ve bu süre 3 aydan uzun sürüyor.”

“Araştırmada inceleme altına alınan katılımcıların %74’ünde, adale ağrıları ve yoga uygulaması arasındaki ağdalı ilişkiyi vurgulayarak mevcut ağrının yoga ile geliştiği ortaya kondu. Bu bulgular, klinisyenlere ve bireylere yoga risklerini başka egzersizlerle kıyasen, hangi etkinlik türlerinin onlar amacıyla yeryüzü iyisi olduğuna şuurlu tıpkı şekilde değişmeyen vermelerine apotr kabil.”

“Yoga öğretmenlerinin yaralanma risklerini öğrencileriyle görüşmelerini ve gâh zehir yaralarını kışkırtmak üzere yoga potansiyelini tartışmalarını öneriyoruz.

Doçent Pappas, “Yoga yapanlar, yoga öğretmenleri ve fizyoterapistler ile birlikte, alelhusus peş uzuvlardaki sakatlanma risklerine karşı yahut başlangıçta var olan ağrılarının doğuracağı riskler için, daha emniyetli uygulamaya hastalık olabilecek duruş değişikliklerini öğrenmeye motivasyon edilmelidir.” diyor.

Çevirme: Kurtulma BAŞOĞUL

Share: