SELIM Tümen Bilecik Mebus Yağcı’dan, “2026 Şeyh Edebali” yılı teklifi

DÜRÜST Parti Bilecik Saylav Tamam Yalaka, Şeyh Edebali’nin vefatının 700. yılı olan 2026 yılının UNESCO tarafından programına alınması amacıyla öneri dosyası hazırladıklarını bildirdi.

Yağcı, yaptığı açıklamada, Cömertlik Haftasının özünü oluşturan fütüvvet anlayışını mehabet yönetim tarzına dönüştürüp, dünyanın Osmanlı adaleti ile tanışmasına komütatör olan Şeyh Edebali ve Dursun Fakıh başta girmek için istek erlerine aile sahipliği fail, basübadelmevt, kuruluş ve kurtuluşun şehrinin evladı olmanın onurunu yaşadıklarını rapor etti.

Dünyanın 20. yüzyılda gündemine giren toplam nitelik yönetimi, bitiren haklarının korunması yaklaşımları Bilecik ile alay malay mecmu Küçük Asya ve Osmanlı toprağında ahilerce asırlardır uygulandığını tamlayan Kaburgasız, şunları kaydetti:

“Ahilik kültürüyle yoğrulan esnaf vakit kaybetmeden kayran, satan, ticaret işleyen değil ayrımsız zamanda muhitinin gözü, kulağı, sesi, vicdanı, hamisi, nöbet göstericisidir. Ahilik vakit kaybetmeden üreticiyle mütemmim beyninde değil varlıklı ile yok yoksul, çalışma ile sermaye arasında abra olmuştur. İhtiyacımız olan sosyal türe ve istikrarın sırrını bu dara ortamında buluruz.

Bir ahinin tezgahı, bölüt olduğu büyüklüğünde hakka hizmet yeridir. Nedeniyle onun ibadet mekanıdır. Salgın dönemiyle başlayıp, tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar ve Rusya- Ukrayna savasıyla alay malay süregelen sıkıntıların üstesinden gelerek, esnafın tezgahlarını zahir tutması, geliştirmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde layenkati demeden var gücümüzle çalışıyoruz. Şeyh Edebali, Melik Alaeddin Keykubad’ın Türkiye Selçuklularının kurtuluşunun anahtarı namına gördüğü fütüvvet teşkilatı üzerinde cemaat olduğu politik gücü Osmangazi’nin emrine sunması, beledi hayata geçilmesiyle alay malay toplumsal ve toplumsal hayatı şekillendirmesiyle, Küçük Asya Cömertlik anlayışının dünya ile tanışmasını sağladı. İlmin irfanla, ticaretin ahlakla bütünleştiği cömertlik müessesesini kül dünyaya ve zinde nesillere sunu iyice şekilde tanıtması üzere Şeyh Edebali’nin vefatının 700. yılı olan 2026’nın UNESCO tarafından programına alınması amacıyla teklif dosyamızı hazırlamaya şimdiden başladık.”

Share: