Sendikaya organ oldukları üzere işten çıkarılan işçiler gösteri yaptı

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde, sendikaya uzuv oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan işçiler üzere için Iletişim Araçları-İş Sendikası eylem ve basın açıklaması düzenledi.

Türkgücü Mahallesi’nde canlılık gösteren besin ambalaj fabrikasında çalışırken, sendika üyeliği gerekçe gösterilerek çıkartılan 5 işçi için üretimlik önünde sendika yöneticileri yoluyla eylem yapıldı.

Iletişim Araçları-İş Sendikası Umumi Başkanı Sezai Şanslı, türel haklarını kullandıkları üzere, işçilerin işlerinden ve ekmeklerinden olduğunu söyledi.

İşten çıkartılan işçilerin ve başka bütün işçilerin kanuni haklarını beyninde sendikaya organ olmanın üstelik bulunduğunu ifade fail Şanslı, seçim çerçevesinde bu mücadelelerine bitmeme edeceklerini belirtti.

Ballı, 5 işçinin sendikaya üye oldukları için işlerinden çıkarıldığını, 20’den aşkın işçinin da zılgıt edilerek e-mehabet sistemi üzerinden sendikadan çekilme ettirildiğini encam sürdü.

Aynı işletmede geçen yıllarda de analog durumların olduğunu belirten Ballı, şunları kaydetti:

“Hep hukuksuzluklara cebin direnmeye geldik. Hep yasal girişimlerimizi namına getirdik ve bunun takipçisi olmaya geldik. 2018 yılında da geldik buraya. O antlaşma bile tıpkısı zorbalıkla esasen karşılaşmıştık. 2018 yılında da 3 arkadaşımızı işten çıkartmışlardı, bugün bu arkadaşlarımızın sayısı yükseldi. Bu sayının yükselmesinin sebebi da bu iş yerinde varlığımızı daha fazla hissettirmemizdi. 4 yılda büyüdüğümüz gibi 40 yıl henüz de sürse henüz dahi büyüyerek henüz bile güçlenerek bu gelişim durumunda izinli sendika olacağız. Burada sendika bayrağımızı açarak, bahtiyar yarınlara ulaşacağız.”

Açıklamanın ardından Ballı, işçiler ve sendika görevlileri üretimevi önünde halay çekti.

Share: