Sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan işçiler eylem yaptı

Tekirdağ’ın Hastalıklı ilçesinde, sendikaya organ oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan işçiler için amacıyla Iletişim Araçları-İş Sendikası gösteri ve matbuat açıklaması düzenledi.

Türkgücü Mahallesi’nde elektrik gösteren gıda ambalaj fabrikasında çalışırken, sendika üyeliği esbabımucibe gösterilerek çıkartılan 5 iştirakçi için fabrika önünde sendika yöneticileri marifetiyle eylem yapıldı.

Iletişim Araçları-İş Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı, türel haklarını kullandıkları üzere, işçilerin işlerinden ve ekmeklerinden olduğunu söyledi.

İşten çıkartılan işçilerin ve gayrı bilcümle işçilerin kanuncu haklarını ortada sendikaya uzuv olmanın dahi bulunduğunu rapor fail Şanslı, seçim çerçevesinde bu mücadelelerine bitmeme edeceklerini belirtti.

Şanslı, 5 işçinin sendikaya örgen oldukları için işlerinden çıkarıldığını, 20’den fazla işçinin bile zılgıt edilerek e-mehabet sistemi üzerinden sendikadan ricat ettirildiğini ati sürdü.

Aynı işletmede güzeşte yıllarda dahi eş durumların olduğunu tamlayan Şanslı, şunları kaydetti:

“Bütün hukuksuzluklara cebin direnmeye geldik. Bilcümle yasalı girişimlerimizi adına getirdik ve bunun takipçisi olmaya geldik. 2018 yılında dahi geldik buraya. O ahit birlikte bire bir zorbalıkla gine karşılaşmıştık. 2018 yılında birlikte 3 arkadaşımızı işten çıkartmışlardı, zaman bu arkadaşlarımızın sayısı yükseldi. Bu sayının yükselmesinin sebebi bile bu hareket yerinde varlığımızı elan çok hissettirmemizdi. 4 yılda büyüdüğümüz kabilinden 40 sene elan bile sürse henüz de büyüyerek elan üstelik güçlenerek bu hareket yerinde yetkili sendika olacağız. Burada sendika bayrağımızı açarak, bahtiyar yarınlara ulaşacağız.”

Açıklamanın peşi sıra Ballı, işçiler ve sendika görevlileri üretimlik uğrunda halay çekti.

Share: