Serencam an olgun! Kışlada leşker çayırda pehlivan

Tokat’ta fariza fail Jandarma Gedikli Hasan Baran, mesleğinin birlikte tutkunu olduğu yağlı güreşe üstelik devam ediyor.

Çocukluk yıllarında tekvando, halter, güreş kabilinden türlü spor dallarıyla ilgilenen Baran, zamanla yağlı güreşe yoğunlaştı.

Katıldığı semirtilmiş güreş müsabakalarında dereceler elde eden Baran, üniversite eğitiminin ardından çalışmaya başlayınca 10 yıl önce sporu bırakmak zorunda kaldı.

Açıkgöz Genel Komutanlığı bünyesinde göreve başlayan Baran, 3 sene evvel Tokat’a atanınca daha önce alay malay güreş yaptığı arkadaşlarına rastladı.

Arkadaşlarının baştan güreşmesi amacıyla heveslendirme ettiği Yağmur, komutanlarının dahi izniyle baştan güreşmek için egzersiz yapmaya başladı.

Yeniden kispet giyip çayıra sâdır Baran, Tokat ve Almus ilçesindeki besili güreş turnuvalarına katılıp güreş tutuyor.

3. Almus Kardeşlik ve Spor Festivali’nde planlı güreşlerde birinciliği elde fail Baran, böylece spor hayatındaki önce kızıl madalyasını nail oldu.

Yağmur, ati hafta Sinop’ta düzenlenecek besili güreşlerde da uğraş edecek.

Hasan Yağmur, AA muhabirine, spora bayağı yaşlarda başladığını söyledi.

Üniversite eğitimi sırasında de spora bitmeme ettiğini anlatan Baran, “Tekvando, halter ve güreşle ilgilendim. Sonra semirtilmiş güreşe başladım. Pres olması, artık bati kullanılması ve manevi duygusunun kısık olması dolayısıyla yağlı güreşi kendime daha mail buldum.” dedi.

Çalışmak zorunda kalması ve evlilik zımnında üniversite eğitiminin ardından spora vuzuh verdiğini tamlayan Baran, bu süreçte Açıkgöz Umumi Komutanlığı bünyesinde gedikli namına göreve başladığını dile getirdi.

“Komutanlarım, zırh arkadaşlarım sponsor telkinde bulunuyor”

İlerleyen yıllarda Tokat İl Uyanık Komutanlığına atandığını aktaran Baran, şöyle bitmeme etti:

“Daha önce güreş yaptığım arkadaşlarımla karşılaştım. Bana güreşe devam etmem için destekleri oldu. Bunun üstüne güreşe bitmeme ika kararı aldım. Eşimin ve arkadaşlarımın şişman desteği ve ısrarıyla antrenmanlara başladım. Temas ortamında ve çalışma böylecene yaptığım antrenmanlarda karşılaştığım komutanlarım, silah arkadaşlarım ve mümasil çevrem bana daim güreş yapmamı sponsor telkinde bulunuyor. Beni güreşte daha gür yerlerde soldurmak istediklerini söylüyorlar.”

Hasan Baran, güreşin Türkiye’üstelik ata sporu kendisine bilindiğine dikkati çekerek, “Güreş, şişman bunaltıcı ve maharet gerektiren ayrımsız spordur. Bu gerçeği benimseyen Türk sultanları ve komutanları da güreşi motivasyon etmiş ve yapmışlardır. Celil Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk birlikte güreşi heveslendirme etmiştir. Mensubu olmaktan kurum duyduğum güllabi mesleğimi yürütme etmekten ve ağababa sporu yağlı güreş sporcusu olmaktan haddinden fazla mutluyum. Başarılar göstererek hem bitirmiş teşkilatını hem üstelik ailemi gururlandırmak istiyorum. Destek olan komutanlarıma, aileme ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Share: