Sevimsiz ve çamur onları durdurmuyor…Hasat yapıyorlar

Sofralık zeytinde dünyanın yeryüzü birinci sınıf zeytini yerine bilinen Trilye tipi zeytinlerin hasadı başladı. Bursalı üreticiler, kış meyvesi olan zeytini soğuk ve çamurda toplamaya başladı. Belde zeytinin Marmarabirlik vasıtasıyla 16,5 liradan, sofralık zeytinin ise 18,5 liradan 54 liraya kadar değişen rakamlarda alınması, rekoltenin de beklenenden efdal olması üreticilerin yüzünü güldürdü.

Trilye tipi zeytinler çekirdeği aşağılık hitit kart yapısı ve yağ oranı yüksek yapısıyla biliniyor. Bursa’nın Mudanya, Orhangazi ve İznik ilçelerinde dünyanın yeryüzü nitelikli sofralık zeytinleri yetişiyor. Beniz yıllardır sofralık zeytinlerin yetiştiği ilçelerde toplanan zeytinler lezzet oranın yüksek olması sebebiyle nazik dilek görüyor. Zeytin üreticileri Son Teşrin ayıyla birlikte siyahlaşan zeytinlerini dalından toplamaya başladı. Şita meyvesi olan zeytini toplaması haddinden fazla bilek oluyor. Sabahın evvel ışıklarıyla gelişigüzel traktörleriyle tarlalarının yolunu tutan üreticiler ağaçların altına yaygılarını yayarak işe başlıyor. Daha bilahare hasat makineleriyle ağaçların dalları yegâne tek sallanıyor. Mütezayit zeytinler ise çubuklar sayesinde düşürülüyor. Yaygılara toplanan zeytinler kasalara koyularak evlerin yolu tutuluyor. Evlere getirilen zeytinler burada tasfiye işlemine tabi tutuluyor. Boylarına ayrılan zeytinler evet olgunlaşması üzere mahzenlere dökülüyor evet dahi Marmarabirlik’e satılıyor. Havuzlara dökülen zeytinler 6 ay sonraları olgunlaşarak üreticiler yoluyla satışa çıkartılıyor. Hasada başlayan üreticiler bu yılki zeytin fiyatlarından az çok kıvançlı. Dünya zeytin 16 lira 50 kuruştan müşteri bulurken en son barem olan 180 kuş yemi zeytin ise 54 liradan azrail buluyor.

Bursa’nın Mudanya ilçesi Yörükali köyünde hasada başlayan üretici Eyüp Hüccet, “Bu sene zeytin rekoltesi çokça sunturlu. Fiyatlar de mebzul. Tek etki kuraktan periferi zeytinlerimiz kıtipiyoz kaldı. Taneler irileşmedi. Sabahın önce ışıklarıyla alay malay zeytinliklerimize geliyoruz. Ağaçların altına yaygıları yayıp makinelerle sallamaya başlıyoruz. Makinelerin düşüremediği zeytinleri sopalarla düşürüyoruz. Zeytin şita meyvesi. Soğuk ve balçık demeden hasat yapıyoruz. Bizim bölgemizde yetişen sofralık zeytinler çok nitelikli ve içimli. Bu yüzden çokça gönül görüyor, Türkiye’nin bilcümle illerine ve ev dışına gidiyor” dedi. – BURSA

Share: