“Seyahatsever” çoluk çocuk Mersin’de deniz ve hars turizmini tıpkısı arada tattı

Toyluk ve Spor Bakanlığının, yaz aylarında yolculuk edecek gençlere yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sunan “Seyahatsever” projesi kapsamında Mersin’e mevrut gençler, bahir ve kültür turizmini benzeri arada yaşamanın keyfini çıkardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu projenin peşi sıra 18-30 gözyaşı arasındaki çoluk çocuk, 15 Temmuz’dan itibaren Bakanlık bünyesindeki yurtları ücretsiz kullanmaya başladı.

Tatil için Mersin’i yeğleme edenler, rezervasyon yaptırdıkları yurtlarda personel aracılığıyla karşılanıp otel konforundaki odalarına yerleştirildi.

Konaklama ücreti ödemedikleri amacıyla gezilerine henüz çok bütçe ayırabilen gençler, hem denize girdi hem üstelik tarihi ve turistik yerleri keşfetme imkanı buldu.

Yurtlar ayrımsız ayda 2 bin 43 kişiyi ağırladı

“Seyahatsever Projesi” kapsamında yeryüzü çok ilişki gösterilen elverişsiz, UNESCO Acun Mirası Geçici Listesi’ndeki Korykos Antika Kenti’nin parçası olan Kızkalesi yakınındaki Efdal Kızkalesi Mektepli Yurdu oldu.

Bu yurtta 15 Temmuz-15 Ağustos’ta 1765 gailesiz konaklarken tıpkısı tarihlerde 202 kişi Tarsus’taki, 76 sevimli bile Anamur’daki yurtları tercih etti.

“Ev personeli çok güler yüzlü ve sevimli”

Erdemli ilçesindeki yurtta küsurat öğrencilerden Abdullah Cüneyt Kömür, AA muhabirine, projeyi duyduktan sonradan dinlence planı yaptığı arkadaşlarıyla Şanlıurfa’dan kente geldiklerini söyledi.

Ücretsiz konaklama hizmetinden memnun olduklarını dile getiren Kömür, “Öğrenci olduğumuzdan hava ücretsiz konaklama bizim için üstünlük. Burada düzlem çokça gür, otel konforunda kalıyoruz. Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Mektepli olarak buna çokça ihtiyacımız vardı.” dedi.

Kömür, projenin yeni eş edinmelerine bile yardım sunduğunu belirterek “Yetersiz personeli haddinden fazla güler yüzlü ve cana yakın. Otele vereceğim parayı gezmeye verdiğim üzere bundan sonra yeri müşahede şansı elde edeceğim. Proje bütçeme yardım sağladı. Emin ve konforlu yerde kalıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’dan mevrut Mustafa Atmaca bile bahir kenarındaki yurtta konakladığı üzere bahtiyar olduğunu, turizm merkezi Kızkalesi’nin yanı sıra Behişt ve Cehennem Obrukları’nı bile rüyet şansı bulduğunu anlattı.

Projenin seçkin yaz düzenlenmesini isteyen Akkuş, “Mersin’in nikbet ettiğim yemeklerini tatma fırsatı buldum. Çok güzelce yemekleri varmış. Kaldığımız dar hem ücretsiz hem de emniyetli. Normalde kamp yaparak geziyordum amma böyle olunca ailemin bile içi rahat etti. Mersin’den bilahare Antalya ve Muğla’yı gezeceğim. Projede emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Proje herhangi bir yaz yapılırsa olursa haddinden fazla sunturlu olur.” ifadesini kullandı.

“Bizim üzere çokça dolgunca mutasavver aynı proje”

Tatilini buyurmak amacıyla arkadaşlarıyla Malatya’dan gelen Elif Çelik dahi proje sayesinde Mersin’in natürel güzelliklerini rüyet şansı bulduğunu dile getirdi.

Çalışmada emeği geçenlere teşekkür fail Polat şöyle konuştu:

“Mersin’i iyice bulduk, ensiz personeli de berenarı ilişik. Çok mutluyuz ve memnun kaldık. Kızkalesi’ni da çokça beğendik, sahili ve çarşıyı gezdik amma henüz üstelik gezeceğiz. Bizim amacıyla çokça gür mutasavver tıpkısı proje. Başka tıpkı kente gidiyoruz, geziyoruz ve ücretsiz kalıyoruz. Ekol başlamadan önceki yaptığımız seyahat bizim amacıyla değme anlamda gür oldu. Projenin ilerleyen yıllarda da devam etmesini istiyoruz.”

Zonguldak’tan gelen Hamide Yaprak bile buradaki müzeleri ve tarihi yerleri gördüğünü ifade ederek “Ayrımlı kültürleri ve insanları tanıyoruz, sunturlu bir düz var. Proje değme yıl yapılmalı diyerek düşünüyorum. Ati yıl birlikte yapılırsa Antalya’ya gezmek istiyorum.” dedi.

Share: