“Sıkı Denetim Yasası” TBMM’de.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, TBMM Umumi Kurulu’nda “Sıkı Denetim Yasası” teklifinin görüşmeleri sırasında; AKP’li Ahmet Özdemir’in “Amerikalı ilgililerle bu yasayı ve alelhusus 29’uncu maddeyi konuştuk” sözlerine reaksiyon gösterdi. Özkan, “Meğerse yasa Amerika’daki yasanın aynısıymış. On Paralık şaşırtmadınız teşekkürname ederim. Çokça üzgünüm sizin üzere bire bir Amerikan yasasının kopyasının altına imza alaşağı etmek zorunda kalmışsınız” dedi.

Kamuoyunda “Sansür Yasası” namına bildik, internet medyası ve içtimai medyaya kullanılmamış yaptırımlar öngören yasa teklifinin görüşmeleri, TBMM Genel Kurulu’nda bitmeme ediyor.

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Genel Kurul’da; “Şunun bilinmesini istiyorum: Biz, Meclis kapanmadan eski dönemde, bu konuya bent duyan Amerikan ilgililerle bu yasayı ve özellikle 29’uncu maddeyi konuştuk. Amerikan Büyükelçiliği Başmüşaviri, Arsıulusal Politikalar Şefi… Onlar bizden bu yasayı… Onlar bizimle bu yasayı görüşmek istediler” dedi. Özdemir, konuşmasında; muhalefetin yasa karşısındaki eleştirilerine “döküntü rapor” dedi.

CHP Medya ve İletişimden Sorumlu Genel Başbuğ Başdanışmanı Tuncay Özkan, Umumi Kurul’da şu konuşmayı yaptı:

“MEĞERSE YASA AMERİKA’DAKİ YASANIN AYNISIYMIŞ, HİÇ ŞAŞIRTMADINIZ”

“Ego bile bu yasayı nereden aldı Çevrimli Eş diyordum oysaki Amerikalılardan almış. Kutlarım sizi bravo. Arayıp soruyordum bunu nereden alabilirler? Meğer Amerikan mevrut demiş ki, ‘bizdekinin aynısını almışsınız.’ Oysaki kanun Amerika’daki yasanın aynısıymış. Kutlarım sizi… Çalışmışlar, alay malay hazırlamışlar. Mutlulukla karşıladım, hiç şaşırtmadınız teşekkür ederim.

“İÇİ YERSIZ OLAN ŞEY BURADAKİ SANSÜRE YOK DEMEKTİR”

İçi abes olan şey buradaki sansüre bulunmayan demektir. Bal gibi sansürdür. Hastalık sansürdür? Üç yıllık yargılamayı, iki yıla indirmeyiz diye direniyor. Niçin direniyor? Neden direndiniz? Sıkı Denetim değilse illet direndiniz? Mevkuf müdrike arzunuzdan direndiniz. Bir gazeteciye sıkı denetim yapmayacaksanız, düşüncesini açıklanan vatandaşa sıkı denetim yapmayacaksanız niçin direndiniz? 365 çağ mü sizin için özgürlüğün delili oldu? Ne var bunda? İki yıla indirirsiniz ‘gazeteciler bunun dışındadır’ diyerek yazarsınız biter. Yazamadınız çünkü siz nereden ibret alacağınızı biliyorsunuz, almışsınız öğüdünüzü getirmişsiniz yasayı.

“AVRUPA BİRLİĞİ’NİN HİÇBİR NORMUYLA UYUŞMAMAKTADIR”

Üç… Avrupa Birliği’nin hiçbir normuyla uyuşmamaktadır. Örtüşse Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği’nin hep kurumları; size, ‘bunu ne getiriyorsunuz, buna hangi gerekseme var?’ der mi? Haddinden Fazla üzgünüm sizin için ayrımsız Amerikan yasasının kopyasının altına imza alaşağı etmek zorunda kalmışsınız.

Tam bağımsız Türkiye. Biz kendi müstakil koşullarımızın yasasını getireceğiz. Kışın sonu bahardır arkadaşlar. Umutlar tazedir, umutlar canlıdır; kışın sonu bahardır.”

Share: