Sıla Şentürk’ün cani zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’birlikte 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Can Gökçek’in “kasten ve canavarca hisle çocuğu kasten cani” suçundan ağırlaştırılmış mülk boyu dam cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Kısık Ceza Mahkemesindeki davanın evvel duruşmasına, maznun Hüseyin Fert Gökçek vakfedilmiş bulunduğu Van F Tipi Efdal Güvenlikli Bağlı Ukubet İnfaz Kurumu’ndan Curcunalı ve Fon Enformatik Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün da amade bulunduğu duruşmada, Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının iştirak talebi murafaa heyetince kabul edildi.

Sanık Hüseyin Can Gökçek, ifadesinde, fenomen günü beraber kaçmak amacıyla anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, günücülük nedeniyle aralarında tartışma çıktığını argüman ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede sabık “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak masraf mi?’ şeklinde internetten arama yaptığı” bilgisine müteveccih sorusuna sanık Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, sıkıntılı dışındaki farklı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Baba Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk de kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın tüm anlattıkları yalandır. Sürekli bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme gibi bire bir niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların bile ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, olay günü evde olduğunu vurgulayarak, “Eve kuşkusuz girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diye niteleyerek curcunalı duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O üstelik ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Elan bilahare hariç çıkıp arkalama istedim.” diye konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın genişlik alçak cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi üzere 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Dokunaklı Ceza Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, maznun Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tıp Idarehane Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tıp Ekip Başkanlığı Dirim Bilimi İhtisas Dairesinin ölü açımı raporlarına saha veriliyor.

Sanık üzere Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince verilen “bellek sağlığı kamu” raporunun üstelik düzlük aldığı iddianamede, Gökçek karşı “tasarlayarak ve canavarca hisle çocuğu bilerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış variyet boyu delik cezası temenni ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak masraf mi” şeklinde internetten arama yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, cinayet öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye çevrik eylemlerine belen edilen iddianamede, sonsuz anahtar muhavvil sanığın, azrail ve bir anahtar cihazlarının fon almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Yalı Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Fert Gökçek, Kargaşa-Giresun Hava Meydanı dosdoğru yakalanmıştı.

Hüseyin Fert Gökçek, mağdura müteveccih “cinsî sömürme ve kişiyi hürriyetinden yoksun tasarruf etmek” suçlamasıyla ayrımsız davadan henüz yargılanıyor.

Share: