Silifke’de lavanta balı üretimi yapıldı

Mersin’in Silifke ilçesinde ilk defa lavanta balı üretimi yapıldı.

Kavak Mahallesinde Şehbal Kurtar’ın 14 dönümlük lavanta bahçesine deneyim amaçlı 20 adet sili kovanı koyan bal üreticisi Hamdi Atalay, önce bal sağımını yaptıklarını, verimden memnun olduklarını söyledi.

Lavanta bahçesi sahibi Şehbal Kurtar ile alay malay sınama amaçlı yaptıkları lavanta balında faziletkâr nitelik yakaladıklarını rapor fail Atalay, “Tadı, aroması, rengi ve koyuluğu ile erdemli kalitede lavanta balı elde ettik. 20 kovanla deneyim gayeli başladığımız bu işi geliştirerek bitmeme yol açmak istiyoruz. Toplamda 60 nüsha katışıksız kovanımız vardı. Burada 20 kovanını kullanmıştık. bundan sonra yekpare kovanlarımızı lavanta bahçesi yanına getireceğiz” dedi.

Lavanta balını tadanların mutlu kaldığını söyleyen Atalay, “Bu yıl hem normal dağ bayır balı hem da lavanta balı ürettik. Farklı kişilere iki balın da tadımını yaptırdık. Balı yiyenler lavanta balının aromasının ve tadının henüz fena hâlde olduğunu söylediler” diye niteleyerek konuştu.

Alternatif eser yerine 14 dönümlük lavanta bahçesi yaptığını söyleyen Şehbal Kurtar, “Silifke bölgesinde 2018 yılında ilk kez almaşık iz yerine lavanta ekimi yaptım. Bizlerden kat sayı kayran bir çok yaşama bile istihsal yapmaya başladı. Böylelikle lavanta bahçeleri her an çoğaldı. Tıpkı çokça lavanta üreticisi çabucak ürünün çiçeğini alıp yağını çıkartırken, biz bire bir yandan lavanta çiçeği ile arıları beslerken özge yandan hasat döneminde lavantaları biçip yağını çıkartıyoruz. Arıların hiçbir zararı olmadığı gibi lavantaların döllenmesinde dahi çok faydası oluyor. Lavanta bu bölgede insanların yıpranmamış tıpkısı dirimlik kapısı oldu” dedi. – MERSİN

Share: